Investor CEE FIZ - Komentarz do wyceny z lutego 2015

Na dzień 28 lutego 2015 r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 453,39 zł co oznacza spadek o 1,29% w stosunku do wyceny z 31 stycznia 2015 r.

Na lutowym wyniku Funduszu zaciążyła przede wszystkim ekspozycja na rynek turecki. Indeks szerokiego rynku w Stambule stracił w minionym miesiącu 5%. Jeszcze mocniej, bo niemal o 10% przecenione zostały banki. Tak silny spadek był reakcją na naciski tureckiego rządu i prezydent na tamtejszy bank centralny zmierzające do zdecydowanej obniżki stóp procentowych. Co prawda na lutowym posiedzeniu Bank Centralny Turcji (CBT) zdecydował się na taki krok (stopy procentowe spadły o 25 pb), jednak spotkało się to tylko z jeszcze bardziej agresywnymi wypowiedziami polityków rządzącej partii AKP domagających się obniżki o 100 pb. Nastrojów nie poprawiała też groźba złożenia przeciwko szefowi CBT pozwu za „wyrządzenie istotnych szkód obywatelom Turcji w rezultacie błędnej polityki stóp procentowych”. Polityczne zamieszanie i duża agresja prezydenta Erdogana spowodowały wycofywanie się z Turcji inwestorów zagranicznych i rekordowe osłabienie tureckiej liry wobec dolara.

Warto podkreślić, że publikowane przez tureckie spółki wyniki za czwarty kwartał były zgodne z rynkowym konsensusem, a perspektywy wzrostu na 2015 wydają się niezagrożone. Również decyzja CBT o obniżce stóp była spójna z oczekiwaniami inwestorów. Czynnikiem, który zdestabilizował turecki rynek finansowy było więc jedynie zachowanie polityków. Dlatego, choć optymistycznie patrzymy na tureckie perspektywy wzrostu, będziemy w najbliższym czasie bardziej wyczuleni na aspekty polityczne. W lutym trzymaliśmy się bardziej fundamentów niż emocji, co niestety w tym krótkim terminie zadziałało niekorzystnie na stopę zwrotu.

Na polskiej giełdzie w lutym widać było bardzo dobre zachowanie kursów akcji małych i średnich spółek - sWIG80 zyskał 6,0%, mWIG40 3,4% przy wzroście WIG10 o 1,1%. Spółki nie są przesadnie zadłużone i publikują relatywnie dobre wyniki (straty na wschodzie przykrywane były zyskami na rynkach europejskich oraz w Polsce), co przemawia za wzrostami. Problemem pozostaje płynność rynku. Z drugiej strony to właśnie ona była przyczyną dynamicznego wzrostu w lutym – poprawa sentymentu wśród lokalnych zarządzających od razu odbija się na notowaniach niepłynnych spółek.

Wśród rynków pozostających w obrębie zainteresowania Funduszu najmocniejsza w ubiegłym miesiącu była Rosja - denominowany w lokalnej walucie Micex zyskał 6,8%. Znaczące umocnienie rubla spowodowało, że jeszcze więcej (+21,6%) wzrósł RTS. Rosja pozostaje bardzo niestabilnym rynkiem, na który duży wpływ mają m.in. krótkoterminowe zachowanie ceny ropy, czy wieści z Ukrainy. Jak pokazuje miniony miesiąc, silne krótkoterminowe odbicie jest tam możliwe. W dłuższym terminie sytuacja pozostaje trudna. PKB silnie skurczy się w tym roku przy wysokiej inflacji. Rynek wprawdzie sporo dyskontuje, jednak wydaje się, że na razie warto zachować ostrożność w budowaniu długoterminowej ekspozycji na ten rynek.

Alokacja w akcje w lutym pozostawała relatywnie niskim poziomie. Czekamy na silniejsze oznaki siły krajowego rynku, potwierdzone napływem nowych środków. W Turcji coraz bardziej obawiamy się eskalacji ryzyka politycznego, choć do wyborów jeszcze daleko. Widać wyraźnie, że może to być okres o dużej zmienności dla giełdy w Stambule.