Investor CEE FIZ - Komentarz do wyceny z września 2013

Na dzień 30 września 2013 r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 453,45 zł co oznacza wzrost o 7,47% w stosunku do wyceny z 31 sierpnia 2013 r.

Wbrew historycznej statystyce wrzesień okazał się udany dla rynków akcji – wzrosty indeksów zanotowały zarówno giełdy amerykańskie, jak i zachodnioeuropejskie. Tym razem także na giełdach krajów rozwijających się panowały szampańskie nastroje – indeksy pięły się nawet pomimo tego, że napływające informacje na pierwszy rzut oka wydawały się być negatywne.

Oprócz historycznych zależności, także otoczenie rynkowe teoretycznie nie sprzyjało wzrostom. Miesiąc zaczęliśmy od obaw o zbrojną interwencję w Syrii oraz o ograniczenie przez Fed polityki luzowania ilościowego. Szybko jednak okazało się, że rynki nie mają ochoty spadać. Z pomocą przyszedł też amerykański bank centralny, który ku zaskoczeniu dużej części inwestorów postanowił, że na razie nie będzie ograniczał programu skupu aktywów. Argumentacja przemawiająca za tą decyzją pozostała podobna jak po poprzednich posiedzeniach – słaba kondycja gospodarki oraz wysoka stopa bezrobocia. Dodatkowo bardziej jastrzębi kandydaci na nowego szefa Fed zaczęli wycofywać się z wyścigu o urząd,
co inwestorzy odczytali jako zapowiedź kontynuowania ekspansywnej polityki amerykańskiego banku centralnego.

Decyzja o nieograniczaniu QE pozytywnie wpłynęła również na rynki znajdujące się w obrębie zainteresowania Funduszu. Ponad 11% zarobiliśmy w Turcji, która była najlepiej performującym rynkiem. Dobrze wypadła też Rosja, gdzie zarobiliśmy ponad 8%. Również część portfela ulokowana w polskich mniejszych spółkach przyniosła wynik pozytywny i lepszy niż zwrot z indeksów (mWIG40 zyskał we wrześniu 6,11%, a sWIG80 4%). Niestety ekspozycja Investor CEE FIZ na rynek polski zbudowana jest częściowo poprzez kontrakty na WIG20, a indeks blue chipów zyskał w ciągu miesiąca tylko 0,31% (1,55% uwzględniając dywidendy).

W ciągu miesiąca, przy poprawiającym się sentymencie podjęliśmy decyzję o zwiększeniu alokacji w akcje. Cały czas jesteśmy ostrożni, wydaje się jednak, że po relatywnie dobrych trzech kwartałach również końcówka roku powinna być udana dla akcji.