Investor FIZ - Komentarz do wyceny z kwietnia 2015

Na dzień 30 kwietnia 2015 r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 978,86 zł, co oznacza wzrost o 0,63% w stosunku do wyceny z 31 marca 2015 r.

Choć w porównaniu z tym, co działo się w marcu, kwietniowe zachowanie giełd można określić jako bardziej jednoznaczne, to generalnie nadal królowała zmienność i niepewność. Było to szczególnie widoczne na amerykańskiej giełdzie, gdzie indeks S&P500 co prawda zakończył miesiąc prawie 1-proc. wzrostem, ale dwukrotnie (i jak na razie bezskutecznie) próbował pokonać szczyt z lutego oraz wyjść z długiej konsolidacji. Dokonania innych indeksów z Wall Street potwierdzały rozchwianie nastrojów – Nasdaq wzrósł o 1%, Dow Jones nie zmienił wartości, a indeks małych spółek spadł o ponad 2%.

Słabsze dane napływające z gospodarki USA wzmocniły korektę dolara na rynku walutowym i spowodowały umocnienie euro oraz niektórych walut z rynków wschodzących. Ta zmiana pociągnęła za sobą dwa skutki. Z jednej strony na rynku akcji w Europie widać było korektę wcześniejszych wzrostów i choć niektórym indeksom (np. francuskiemu CAC 40) udało się zakończyć miesiąc na małym plusie, to większość giełd straciła na wartości (DAX o 4,3%). Z drugiej strony osłabienie dolara dało oddech rynkowi surowców i większości rynków wschodzących. Cena ropy wzrosła o 18% podobnie jak indeks RTS. Bardzo dobrze radziła sobie giełda w Brazylii, w przeciwieństwie do hinduskiego parkietu, na którym drugi miesiąc z rzędu dominowały spadki. Silne wzrosty miały miejsce w Chinach, zarówno w Szanghaju, jak i goniącym go Hongkongu. W obliczu korekty na parkietach strefy euro polska giełda pokazała swoją siłę, korzystając ze wzrostu zainteresowania inwestorów zagranicznych rynkami wschodzącymi. W rezultacie indeks WIG i WIG20 wzrosły o ponad 4% dystansując mniejsze spółki, których indeks urósł o 2,3%.

Na kwietniowy wynik Funduszu znaczący wpływ miał wzrost wartości pozycji utrzymywanych w akcjach spółek notowanych na GPW. Zyski przyniosło także zaangażowanie w kontrakty terminowe na WIG20 oraz mWIG80. Pozytywny wpływ na wartość portfela wywarła ekspozycja na rynkach wschodzących takich jak Wietnam i Chiny, ale już inwestycja w fundusz dedykowany hinduskiej giełdzie przyniosła stratę. Natomiast część portfela zaangażowana w spółki z Zachodniej Europy, w ubiegłym miesiącu oddała znaczną część zysków z marca. Również inwestycje na giełdzie amerykańskiej, gdzie panowała dość duża zmienność, nie przyniosły zakładanych rezultatów. Z kolei część portfela dedykowana do strategii typu long/short pozytywnie wpłynęła na wycenę funduszu, choć jeszcze w niewielkim stopniu.

W kolejnych miesiącach sukcesywnie będziemy starali się budować pozycję w strategii long/ short. Fundusz będzie także obecny na rynkach akcji w strefie euro, a także w Polsce. Uznajemy również, że opłacalna może się okazać inwestycja na niektórych rynkach wschodzących. Dodatkowo Fundusz zamierza implementować i stosować fundamentalne systemy ilościowe jako narzędzie doboru oraz alokacji wybranych instrumentów finansowych.