Investor FIZ - Komentarz do wyceny z lipca 2015

Na dzień 31 lipca 2015 r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 950,23 zł, co oznacza wzrost o 0,09% w stosunku do wyceny z 30 czerwca 2015 r.

W lipcu, podobnie jak w poprzednim miesiącu uwagę inwestorów przykuwały dwa główne tematy - potencjalne bankructwo Grecji oraz pęknięcie bańki spekulacyjnej w Chinach. Jednak ustanowione w pierwszych dniach miesiąca w Europie i USA dołki na indeksach akcji zostały szybko zasypane dzięki silnemu odreagowaniu, które nastąpiło po ogłoszeniu porozumienia Greków z wierzycielami. W rezultacie główne parkiety Europy zdołały odrobić czerwcowe straty rosnąc od ponad 3% (DAX), do nawet 6% w przypadku giełdy paryskiej. Również na Wall Street, poza indeksem małych spółek, który spadł o ponad procent, większość indeksów zyskała na wartości. Najlepiej poradził sobie wskaźnik spółek technologicznych Nasdaq, który zyskał prawie 3%. Była to w dużej mierze zasługa kilku czołowych spółek, które po ogłoszeniu dobrych wyników zanotowały silne zwyżki kursów. Takie firmy jak Google, Netflix, czy Amazon zakończyły lipiec ponad 20-proc. wzrostem. Niestety, po drugiej stronie Oceanu, w Azji, rynki akcji przeżyły silne spadki będące konsekwencją załamania się cen na chińskich giełdach. Ostatecznie, po gwałtownych perturbacjach, indeks w Szanghaju stracił ponad 15%, a indeks MSCI China ok. 11%. Dodatkowo silne spadki cen surowców, zarówno energetycznych, jak i metali przemysłowych spowodowały wyprzedaż na większości rynków wschodzących. Dolarowy indeks MSCI Emerging Markets spadł o ponad 7% w ciągu minionego miesiąca. Również najbardziej płynne i największe firmy na polskim parkiecie, ze względu na słabość rynków wschodzących oraz ogłaszane przez krajowych polityków pomysły na uszczuplenie aktywów giełdowych spółek, znalazły się pod silną presją. Indeks WIG20 stracił prawie 4%. Na szczęście segment mniejszych i średnich spółek nie odczuł tej presji, a indeksy odnotowały znaczące wzrosty.

Na lipcowy wynik Funduszu złożyły się, kompensujące się wzajemnie zyski i straty z zaangażowania w różne instrumenty i regiony. Zdywersyfikowany portfel funduszy (ETF) dedykowanych kilku rynkom akcji w Europie, ekspozycja na rynek finansowy w USA oraz inwestycja w kontrakty terminowe na indeks średnich spółek w Polsce, przyniosły funduszowi zyski. Podobnie jak ekspozycja na giełdę w Wietnamie oraz w Indiach. Niestety straty poniesione na innych rynkach wschodzących, na akcjach jednej ze spółek portfelowych, na kontrakcie reprezentującym indeks WIG20 oraz na pozycji w strategii long/short, w dużym stopniu zniwelowały zyski z innych inwestycji.

W kolejnych miesiącach Fundusz nadal będzie obecny na rynkach akcji w strefie euro, a także w Polsce. Dodatkowo Fundusz zamierza implementować i stosować fundamentalne systemy ilościowe, jako narzędzie doboru wybranych instrumentów finansowych. W dalszym ciągu będziemy starali się inwestować część portfela zgodnie ze strategią long/ short.