Investor Gold FIZ - Komentarz do wyceny z listopada 2012

Na dzień 30 listopada 2012 r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Gold Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 2 550,27 zł, co oznacza spadek o 0,72% w stosunku do wyceny z 31 października 2012 r.

Na rynku metali szlachetnych w listopadzie zanotowaliśmy niewielkie zmiany cen. Złoto spadło o około 0,5% a srebro wzrosło o niemal 3%. Jedynie na rynku spółek wydobywczych doszło do znacznej przeceny – akcje zarówno dużych, jak i małych firm spadły średnio o ponad 10%. Tym samym nie sprawdził się scenariusz zakładający na podstawie wieloletnich obserwacji, silne wzrosty w listopadzie. Cena złota pozostaje jednak w trendzie wzrostowym, zarówno jeśli chodzi o tendencje wieloletnie jak i kilkumiesięczne.

Wybory w USA (prezydenckie, do Senatu i Izby Reprezentantów) nie przyniosły zmiany układu sił na amerykańskiej scenie politycznej. Wybór Baracka Obamy na prezydenta został zinterpretowany pozytywnie przez rynki metali szlachetnych – w dzień ogłoszenia wyników wyborów doszło do kilkuprocentowych wzrostów. Powszechnie uważa się, że jego polityka będzie się wiązała z większym deficytem budżetowym niż jego republikańskiego konkurenta oraz że będzie on popierał politykę monetarną obecnego szefa banku centralnego. To powoduje, iż Ben Bernanke będzie wolny od nacisków na ograniczenie luzowania monetarnego, co jest pozytywne dla kontynuacji hossy na złocie.

16 grudnia odbędą się wybory parlamentarne w Japonii. Kraj ten od wielu lat zmaga się z deflacją – spadkiem cen konsumpcyjnych. Przywódca partii, która prowadzi w sondażach i prawdopodobny przyszły premier, Shinzo Abe kilka tygodni temu zapowiedział, że jednym z celów jego polityki będzie luzowanie monetarne do tego momentu, aż inflacja osiągnie 3% w skali roku. W przypadku dalszego utrzymywania stóp procentowych w okolicach zera będzie to oznaczało ujemne realne stopy procentowe, co powinno zachęcić Japończyków do szukania alternatywnych metod utrzymywania wartości swojego majątku – w tym do zainteresowania się złotem.

Wciąż utrzymuje się wysokie zainteresowanie banków centralnych zakupami złota. W trzecim kwartale tego roku sumarycznie kupiły one 101,5 tony kruszcu (w porównaniu z 71,8 tony w drugim kwartale i 96,5 tony w pierwszym). Do grona banków kupujących na dużą skalę dołączyła Brazylia – posiadacz siódmych co do wartości rezerw walutowych na świecie. Kraj ten kupił 1,7 tony we wrześniu i 17 ton złota w październiku.