Investor Gold FIZ - Komentarz do wyceny z września 2017

Na dzień 30 września 2017 r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Gold Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 1 464,75 zł, co oznacza wzrost o 3,15% w stosunku do wyceny z 30 czerwca 2017 r.

W trzecim kwartale 2017 roku kurs złota w dolarach amerykańskich wzrósł o 3,16%. Silnym impulsem wzrostowym dla kruszcu było rosnące napięcie na linii Korea Północna – USA. Testy rakiet balistycznych oraz próbny wybuch jądrowy zwiększyły nerwowość inwestorów (co widoczne było również na rynkach akcji), a okres niepewności zawsze sprzyja notowaniom złota traktowanego jako tak zwana bezpieczna przystań. Wzrost wyceny kruszcu (do niemal 1360 USD/uncję na początku września) był efektem między innymi transakcji realizowanych przez inwestorów o nastawieniu spekulacyjnym – ich zaangażowanie w kontrakty terminowe zwiększyło się do poziomu zbliżonego do historycznego maksimum.

Wrzesień przyniósł jednak uspokojenie nastrojów inwestorów i kontynuację hossy na najważniejszych rynkach akcji. Wieści płynące z amerykańskiej gospodarki i Fed wzmocniły dodatkowo notowania dolara. Czynniki te przełożyły się na korektę ceny kruszcu, który na koniec września wyceniano na nieco ponad 1280 USD/uncję.  

Patrząc na kurs złota z perspektywy analizy technicznej widać, że na wykresie kursu ukształtowała się formacja trójkąta wznoszącego, który może ograniczać notowania złota jeszcze przez kilka kwartałów. Górne ograniczenie trójkąta znajduje się na poziomie 1370 USD/uncję. Jego pokonanie otworzyłoby w dłuższym okresie drogę do silniejszych wzrostów. W krótkim terminie na niekorzyść złota może z kolei zadziałać ograniczenie zaangażowania w kontrakty terminowe przez inwestorów krótkoterminowych.