Indywidualne Konto Emerytalne
IKE jest narzędziem systematycznego oszczędzania na emeryturę. Może je otworzyć każdy, kto skończył 16 lat. Podstawową korzyścią IKE jest możliwość skorzystania ze zwolnienia z 19-procentowego podatku od dochodów kapitałowych.
Indywidualne Konto Emerytalne te jeden z dwóch (obok Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego) sposobów systematycznego oszczędzania na emeryturę. IKE może założyć każdy, kto ukończył 16 lat, przy czym osoby niepełnoletnie mogą wpłacać na IKE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskały dochód na podstawie umowy o pracę. Na Indywidualnym Koncie Emerytalnym oszczędności można gromadzić wyłącznie samodzielnie. Oznacza to, że nie można mieć wspólnego IKE z współmałżonkiem czy dzieckiem.
Największą zaletą IKE jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej – oszczędności gromadzone w tej formie zwolnione są z 19-procentowego podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki), którym obłożone są inne, pozaustawowe, formy oszczędzania. Ponieważ jednak IKE w założeniach jest narzędziem długoterminowego i systematycznego oszczędzania, skorzystanie z ulgi wymaga spełnienia dwóch warunków:
- wypłata oszczędności musi być zrealizowana dopiero po osiągnięciu 60. roku życia (w przypadku nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych – po ukończeniu 55 lat);
- na IKE trzeba wpłacać co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych, albo zgromadzić ponad połowę wszystkich wpłat na IKE nie później niż 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.
Z oszczędności gromadzonych na IKE można skorzystać w dowolnym momencie. Jeśli zrobisz to pomimo niespełnienia dwóch opisanych wyżej warunków – stracisz po prostu prawo do skorzystania z preferencji podatkowych. Oszczędności gromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym są w pełni prywatne, co oznacza, że są również dziedziczone.
Dużym plusem IKE mogą być niższe koszty oszczędzania. W Investors TFI oszczędzający na Indywidualnym Koncie Emerytalnym inwestują w jednostki typu I, chrakteryzujące się niższą opłatą za zarządzanie. Jeśli Twój pracodawca prowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) lub Pracowniczy Plan Kapitałowy z funduszami Investors – inwestujesz w jednostki typu P, gdzie warunki oszczędzania są jeszcze korzystniejsze.
Oszczędzać na IKE możesz w dogodny dla Ciebie sposób. Możesz wpłacać co miesiąc, kwartał, rok lub tylko wtedy, gdy masz nadwyżki finansowe. Pamiętaj jednak, że by skorzystać z ulgi podatkowej musisz spełnić opisany powyżej warunek systematyczności wpłat. Ustawodawca przewidział natomiast roczny limit wpłat na IKE, który zmienia się co rok. W 2023 roku wynosi on 20 805 zł.
Otwórz konto za 0 zł!
Wybierz fundusze lub skorzystaj z przygotowanych modeli oszczędzania!
Wpłać minimum 100 zł i zacznij oszczędzać!