Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęsciej zadawane pytania związane z inwestowaniem w fundusze. Zachęcamy też do lektury artykułów zamieszczonych w sekcji Wszystko o inwestowaniu.
Fundusz inwestycyjny to forma zbiorowego inwestowania, w którym środki Twoje i innych inwestorów lokowane są zgodnie ze strategią funduszu. W zależności od polityki inwestycyjnej fundusze można przypisać do różnych kategorii (np. akcji, obligacji, surowcowe).
Fundusze inwestycyjne mają osobowość prawną, co oznacza miedzy innymi, że środki w nich zgromadzone są oddzielone od majątku firmy zarządzającej.
Rynek funduszy inwestycyjnych jest w Polsce regulowany. Działalność towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) i zarządzanych przez nie funduszy jest na bieżąco nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Aktywa każdego funduszu są własnością funduszu i są niezależne od majątku Towarzystwa. Przechowywane są przez depozytariusza, który prowadzi rejestry funduszy, na bieżąco potwierdza poprawność wyceny aktywów i limity zaangażowania zgodnie z przepisami prawa i statutem funduszu. Sprawozdania finansowe funduszy podlegają badaniu przez niezależnych, renomowanych audytorów.
Inwestowanie w fundusze, podobnie jak inwestowanie w akcje, obligacje czy nieruchomości, wiąże się natomiast z ryzykiem. Więcej o tym, co warto wiedzieć zanim zaczniesz inwestować znajdziesz w naszym artykule edukacyjnym.
W Polsce, funduszami zarządzają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) – czyli wyspecjalizowane w zarządzaniu aktywami, certyfikowane instytucje finansowe. Aby zyskać status TFI, spółka musi uzyskać odpowiednią zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.
Inwestowanie wiąże się następującymi kosztami:
- Opłata za zarządzanie - pobierana za zarządzanie funduszem, czyli na przykład: tworzenie strategii, decydowanie, w jakie aktywa fundusz zainwestuje, czy kontrolowanie ryzyka i płynności. Podaje się ją jako procent pobierany od zainwestowanych środków w skali roku. Gdy zdecydujesz się na IKE lub IKZE z funduszami Investors możesz skorzystać z niższej opłaty za zarządzanie!
- Opłata za wynik(sukces) - stosowana w przypadku części funduszy. Jest pobierana wtedy, gdy fundusz spełni określone warunki, czyli przede wszystkim osiągnie wynik lepszy od swojego benchmarku (stopy odniesienia).
- Opłata dystrybucyjna - nazywana również opłatą manipulacyjną. Jej wysokość jest ustalana przez dystrybutora i przez niego pobierana. Gdy inwestujesz za pośrednictwem Investor Online, opłata ta nie jest pobierana.
- Opłata za konwersję lub zamianę. Jest to oplata, która może pobrać dystrybutor gdy przenosisz swoje środki z jednego funduszu do innego (np. z Investor Obligacji do Investor Quality). Gdy inwestujesz za pośrednictwem Investor Online, opłata ta nie jest pobierana.
Oprócz powyższych opłat, majątek funduszu obciążają koszty związane z jego funkcjonowaniem (np. koszty księgowe, transakcyjne). Co istotne, codzienne wyceny oraz prezentowane stopy zwrotu uwzględniają już wszystkie koszty, poza opłatą dystrybucyjną oraz opłatą za konwersję/zamianę.
Depozytariusz jest to podmiot prowadzący rejestr aktywów funduszu inwestycyjnego. Jest uprawniony do kontrolowania, czy zarządzanie aktywami funduszu, w szczególności przestrzeganie limitów zaangażowania i obciążenia funduszu kosztami, jak również wycena aktywów netto funduszu odbywają się zgodnie z prawem oraz statutem funduszu. Funkcję depozytariusza może pełnić bank krajowy lub zagraniczna instytucja kredytowa. Działalność depozytariuszy nadzoruje Komisja Nadzoru Finansowego. Funkcję banku Depozytariusza dla funduszy otwartych Investors TFI pełni Deutsche Bank Polska.
Z punktu widzenia podatkowego wszystkie inwestycje w fundusz parasolowy traktowane są jako jedna. Oznacza to, że można przenosić środki między subfunduszami jednego funduszu parasolowego bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych. Ponieważ nie można zainwestować bezpośrednio w fundusz parasolowy, a jedynie w jego subfundusze, nazwy "subfundusz" i "fundusz" w kontekście inwestycyjnym często używane są zamiennie.
W naszej ofercie znajdują się dwa fundusze Parasolowe - Investor Parasol FIO oraz Invesor Parasol SFI
Konwersja to przeniesienie zainwestowanych pieniędzy z funduszu działającego pod jednym parasolem do drugiego znajdującego się w innym funduszu parasolowym. Konwersja wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od zysków kapitałowych (jeśli wystąpiły). Przykładowo, jeśli zainwestowaliśmy w Investor Oszczędnościowy (Investor Parasol FIO) i osiągnęliśmy zysk, to konwersja do funduszu Investor Nowych Technologii (Investor Parasol SFIO) będzie oznaczała konieczność zapłaty podatku od tego zysku.
Zamiana to z kolei przeniesienie zainwestowanych pieniędzy funduszami z jednego parasola. Zamiana nie oznacza konieczności zapłacenia podatku od zysków kapitałowych. Przeniesienie inwestycji z Investor Oszczędnościowy do Investor Zrównoważony nie będzie więc wiązała się z koniecznością zapłacenia podatku od zysków kapitałowych.
Zlecenia dotyczące jednostek uczestnictwa realizuje agent transferowy. W przypadku funduszy Investors TFI jest to firma ProService Agent Transferowy Sp. z o.o. Termin realizacji zleceń określony jest w Ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i nie może być dłuższy niż 5 dni roboczych od dnia ich złożenia.
Agent transferowy realizuje zlecenia niezwłocznie, nie wcześniej jednak niż w dniu, w którym zlecenie nabycia zostało opłacone i nie wcześniej niż następnego dnia wyceny po otrzymaniu przez agenta transferowego zlecenia innego niż nabycie, tj. zlecenia konwersji, zamiany lub odkupienia. Należy pamiętać, że zlecenia realizowane są w dni, w których odbywa się zwyczajna sesja na GPW w Warszawie („dni wyceny”) i to one są dniami "roboczymi" dla agenta transferowego i funduszy. W przypadku zleceń dotyczących certyfikatów inwestycyjnych dla każdego funduszu reguluje to jego statut, ew. dodatkowo regulamin właściwego domu maklerskiego, jeżeli dotyczy to zleceń giełdowych z rachunku papierów wartościowych.
Nazywany potocznie "podatkiem Belki" 19-procentowy, zryczałtowany podatek od osób fizycznych płacony od zysków osiąganych dzięki niektórym rodzajom inwestycji, m.in. ze sprzedaży akcji, obligacji, czy jednostek i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, jak również z dywidend i odsetek od lokat bankowych.