Jak inwestować małe kwoty

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Jak inwestować małe kwoty

Inwestowanie wymaga posiadania dużego kapitału – ten często powtarzany mit bardzo wiele osób zniechęca do lokowania na rynkach kapitałowych części oszczędności. Tymczasem nawet 50 zł wystarczy, by zainwestować w fundusze Investors i skorzystać z zalet, jakie daje tego typu metoda zagospodarowania nawet niewielkich nadwyżek finansowych. 

Elastyczność 

Inwestując małe kwoty nie musimy planować dużych wyrzeczeń, czy istotnie obciążać aktualny budżet domowy. Możliwość małych wpłat pozwalana elastyczne zarządzanie inwestycją, zgodnie z aktualnymi możliwościami finansowymi. 

 

Procent składany

Małe kwoty z czasem staną się większe, szczególnie jeśli będziemy je inwestować systematycznie. Dodatkowo, im wcześniej zaczniesz inwestować, tym dłużej procent składany będzie pracował na Twoją korzyść. Więcej o sile procentu składanego przeczytasz na naszej stronie internetowej

Nauka i wyrabianie pozytywnych nawyków 

Inwestując małe kwoty inwestujemy również w naukę – możemy w praktyce przekonać się, jaka jest nasza tolerancja ryzyka, przez co w późniejszym etapie będziemy bardziej świadomie dobierać inwestycje. Po drugie, inwestowanie małych kwot wyrabia bardzo pozytywne nawyki – szczególnie jeśli przełoży się to na nawyk systematycznego oszczędzania. Materiał o tym jak ważna jest systematyczność w inwestowaniu oraz dlaczego warto zacząć to robić jak najwcześniej również znajdziesz na naszej stronie

Dywersyfikacja

Fundusze inwestycyjne pozwalają na pośrednie inwestowanie w różne klasy aktywów, takie jak akcje, obligacje, złoto czy surowce. Dla inwestora o niewielkim kapitale jest to doskonała opcja, aby rozproszyć ryzyko inwestycji. Dzięki temu nawet niewielkie kwoty mogą pracować w ramach zdywersyfikowanego portfela.

Jak inwestować małe kwoty? 

Przede wszystkim systematycznie. Stałe wpłaty pozwalają nam uniknąć dylematu „czy teraz jest odpowiedni moment na inwestycje”? Dzieje się tak, ponieważ inwestowanie systematyczne uśrednia zwroty z inwestycji, przez co są one dużo mniej zależne od wyceny w momencie jednorazowej transakcji. Jak to działa? Stałe miesięczne kwoty inwestycji przeliczane są na jednostki uczestnictwa funduszy, których wycena się zmienia. W ten sposób nabywamy co miesiąc różną liczbę jednostek. Jeżeli wyceny spadają – otrzymujemy ich więcej, a przy wysokich wycenach – mniej. Taka strategia inwestycyjna pozwala nam ograniczyć ewentualne negatywne skutki krótkoterminowych wahań i korzystać z długoterminowego trendu. Jak pokazuje historia, na rynkach akcji trend ten jest naszym sprzymierzeńcem i pozwala osiągnąć zyski niedostępne dla bardziej konserwatywnych form oszczędzania.
 

W co inwestować małe kwoty?

Zależy to od Twojego celu. Jeśli jest nim oszczędzanie na emeryturę, najlepiej skorzystać z w pełni prywatnych kont emerytalnych, które datkowo oferują ulgi podatkowe. Więcej o Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) przeczytasz tutaj. Możesz oczywiście zainwestować w fundusze bezpośrednio – bez potrzeby zakładania IKE lub IKZE. Zarówno IKE, jak i IKZE możesz otworzyć za pośrednictwem Investor Online. Serwis umożliwia też inwestycje bezpośrednie. Jeśli nie masz jeszcze konta Investor Online, tutaj dowiesz się, jak je założyć. Rejestracja i inwestowanie za pośrednictwem Investor Online są w pełni darmowe.
 

Podsumowując:

  • By skutecznie inwestować wystarczą małe kwoty.

  • W inwestowaniu małych kwot liczy się systematyczność.

  • Inwestując małe kwoty inwestujemy również w naukę – możemy w praktyce przekonać się, jaka jest nasza tolerancja ryzyka, przez co w późniejszym etapie będziemy bardziej świadomie dobierać inwestycje.

Udostępnij, jesli spodobał Ci się nasz artykuł!

Zobacz również

Wszystko o inwestowaniu

Co powieneś wiedzieć przed wyborem inwestycji.

Kategorie funduszy

Jakie są główne typy funduszy i czym się charakteryzują.

Jak zainwestować

Sprawdź jak najłatwiej zainwestować w fundusze Investors.