Zanim zaczniesz inwestować

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Inwestowanie w fundusze - zanim zaczniesz

Zastanawiasz się w co inwestować? Jako Investors udostępniamy Ci ponad 20 funduszy o różnych kategoriach i profilu zysk-ryzyko, a na całym polskim rynku takich rozwiązań jest ponad 400. Czym zatem kierować się przy doborze odpowiedniej inwestycji? Zanim wybierzesz konkretne rozwiązanie, poznaj kilka zasad, których warto przestrzegać niezależnie od sposobu inwestowania.

Inwestując zrozum ryzyko

"Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Twoim zadaniem jako inwestora nie jest całkowite wyeliminowanie ryzyka, ale zarządzanie nim i minimalizowanie go do akceptowalnego poziomu. Nie obawiaj się ryzyka. Zrozum je, zarządzaj nim i minimalizuj do akceptowalnego poziomu." O tych kilku zdaniach napisanych przez Naveda Abdaila, amerykańskiego inwestora i autora książek o inwestowaniu, powinien pamiętać każdy, kto zastanawia się jak ulokować nadwyżki finansowe. Inwestowanie, szczególnie w długim okresie, jest korzystne dla naszych oszczędności – pozwala zarobić więcej niż oferują najbezpieczniejsze formy lokowania nadwyżek. Inwestuj jednak tylko przy wykorzystaniu narzędzi, które rozumiesz. Dowiedz się, z jakim ryzykiem wiąże się dana inwestycja i jak można je zminimalizować.

 

Znaj horyzont inwestycyjny

Relacja zysk-ryzyko nieodłącznie jest związana z horyzontem inwestycyjnym, czyli okresem, na jaki jesteśmy gotowi ulokować pieniądze. Ryzyko to nic innego jak krótkoterminowa zmienność, więc często na inwestycje krótkoterminowe preferowane są rozwiązania o niższym profilu ryzyka, takie jak na przykład fundusze oszczędnościowe. Ograniczają one prawdopodobieństwo spadków, jednak równocześnie, oferują mniejszą szansę na przyniesienie znaczących zysków.

Z drugiej strony, krótkoterminowe wahania (ryzyko) staje się zauważalnie mniej istotne przy dłuższym horyzoncie inwestycyjnym. Właśnie dlatego, im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym ciekawszymi mogą okazać się rozwiązania wykorzystujące instrumenty inne niż obarczone relatywnie niskim ryzykiem obligacje (na przykład fundusze akcyjne). Zasada mówi, że odpowiednio zarządzane fundusze akcyjne mają największy potencjał wzrostowy z palety klasycznych funduszy inwestycyjnych, choć kosztem krótkoterminowej zmienności (ryzyka). Innymi słowy, w dłuższym okresie, krótkoterminowa zmienność to po prostu cena, którą trzeba zapłacić za potencjał wysokich zwrotów w przyszłości.

Dywersyfikuj inwestycje

Jedna z podstawowych zasad w inwestowaniu brzmi: „Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”. Dlaczego jej stosowanie jest tak ważne? Życie jest nieprzewidywalne. Wyobraźmy sobie, że zainwestowaliśmy oszczędności z założeniem, że mają one pracować kilka lat. Niespodziewanie jednak musimy skorzystać z części środków wcześniej. Jeśli akurat stałoby się to w okresie spadków na rynkach akcji, musielibyśmy wycofać pieniądze w niekorzystnym momencie. Jeśli natomiast zdywersyfikowaliśmy oszczędności i część z nich ulokowaliśmy w funduszach akcji, a część w funduszach oszczędnościowych, możemy wycofać środki z tych drugich i pozwolić dalej pracować pieniądzom zainwestowanym w produkty akcyjne.

Inwestuj systematycznie

Czy teraz jest odpowiedni moment na inwestycje? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby planujące wpłatę środków w dowolną inwestycję, niezależnie czy jest to mieszkanie, działka nad jeziorem czy inwestycje kapitałowe. Decydując się na inwestowanie systematyczne nawet małych kwot, uciekasz od tego dylematu.

Inwestowanie systematyczne uśrednia zwroty z inwestycji, przez co są one dużo mniej zależne od wyceny w momencie jednorazowej transakcji. Jak to działa? Stałe miesięczne kwoty inwestycji przeliczane są na jednostki uczestnictwa funduszy, których cena się zmienia. W ten sposób nabywamy co miesiąc różną liczbę jednostek. Jeżeli ceny spadają, nabywamy ich więcej, a przy wysokich cenach nabywamy mniej. W związku z tym, jeśli wycena funduszu rośnie, rośnie i nasz kapitał, a spadki możemy potraktować jako promocję, dzięki której zwiększymy swój portfel w niższej cenie.

Nie ulegaj emocjom

Przy podejmowaniu decyzji o wejściu lub wyjściu z inwestycji nie powinniśmy kierować się emocjami. Są one zazwyczaj kiepskim doradcą. Chęć szybkiego zarobku często podpowiada, aby jednorazowo zainwestować sporą kwotę już po dynamicznych wzrostach. Podobnie strach sugeruje wycofanie się z inwestycji już po spadkach, po których zazwyczaj następuje odbicie. Decyzje powinniśmy więc podejmować używając racjonalnych przesłanek i wystrzegając się emocji. Równocześnie warto pamiętać, że zmienność na rynkach kapitałowych to coś naturalnego i po dynamicznych wzrostach może zdarzyć się korekta, która również kiedyś się skończy. Przewidywanie koniunktury rynkowej jest jednak bardzo trudne (i jeszcze bardziej ryzykowne), przez co najlepiej skupić się na wyborze odpowiedniego instrumentu, nie przejmując się zbytnio krótkoterminową zmiennością.

Podsumowując:

  • Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Zrozum je i dowiedz się jak można je zminimalizować.
  • Im dłuższy jest Twój horyzont inwestycyjny, tym mniej na wynik inwestycji powinno wpływać ryzyko krótkoterminowej zmienności.
  • Dywersyfikuj swoje inwestycje.
  • Inwestowanie systematyczne to bezpieczniejszy sposób pomnażania oszczędności.
  • Podejmuj decyzje na chłodno i nie kieruj się emocjami.

Udostępnij, jesli spodobał Ci się nasz artykuł!

Zobacz również

Kategorie funduszy

Jakie są główne typy funduszy i czym się charakteryzują.

Wybór czy konieczność

Sprawdź dlaczego dodatkowe oszczędzanie na emeryturę staje się koniecznością.

Oszczędzaj systematycznie

Inwestuj regularnie nawet małe kwoty by zebrać duży kapitał.