Czym różnią się kategorie funduszy?
Podstawowy podział funduszy na kategorie jest pochodną tego, w co inwestują one powierzone im środki – czy są to akcje, obligacje, surowce.
Wielu osobom inwestowanie kojarzy się z przede wszystkim z akcjami i obligacjami. Są jednak również inne klasy aktywów, w które można inwestować. Właśnie to, z której klasy aktywów chcą fundusze chcą czerpać zyski determinuje ich podział kategorie. Każdą z klas możemy rozbić na mniejsze grupy używając różnych kryteriów - na przykład geografii (akcje europejskie, czy amerykańskie) lub rodzaju oprocentowania (obligacje stało- lub zmiennokuponowe). W związku z tym również w ramach jednej klasy funduszy mogą istnieć różne podkategorie.
Podstawowe kategorie funduszy to:
- fundusze akcyjne – źródłem ich zysku ma być wzrost wartości akcji, jak również dywidendy wypłacne przez spółki;
- fundusze dłużne – zarabiają na odsetkach od różnego rodzaju papierów dłużnych w tym przede wszystkim od obligacji;
- fundusze surowcowe – lokują pieniądze w surowce lub instrumenty finansowe odzwierciedlające koniunkturę na rynku surowców. Mogą też specjalizować się w inwestowaniu w spółki wydobywające lub przetwarzające surowce.
- fundusze nieruchomości – źródłem zysku może być tu obrót nieruchomościami lub ich wynajem;
- fundusze mieszane – inwestują w dowolnie wybraną kombinację różnych aktywów tak, by rozproszyć (zdywersyfikować) ryzyko inwestycyjne.
Powyższy podział zakłada oczywiście pewne uproszczenia (fundusze obligacji mogą na przykład czerpać zysk z różnicy między obecnym i przyszłym poziomem stóp procentowych). Generalnie jednak odzwierciedla podstawowe założenia umożliwiające rozróżnienie kategorii funduszy.
Kategorie funduszy
W naszej ofercie znajdziesz różne kategorie funduszy. Poznaj je i zbuduj swój portfel inwestycyjny!