Investor Zrównoważony | Investors TFI

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Parasol:Investor FIO
Stopień ryzyka:4/7
Aktywa na dzień:2024-11-29863,9 mln PLN
Pobierz archiwum wycen z wybranego okresu:
Stan na dzień:2024-12-19
Wycena jednostki870,14
Stopa zwrotu
1 dzień-0,18%
1 miesiąc1,22%
3 miesiące0,03%
6 miesięcy-0,84%
Od początku roku7,04%
1 rok6,94%
3 lata4,39%
5 lat31,17%
Od pierwszej wyceny
1998-01-05
770,14%
Stan na dzień:2024-12-19
Wycena jednostki1026,45
Stopa zwrotu
1 dzień-0,18%
1 miesiąc1,24%
3 miesiące0,01%
6 miesięcy-0,66%
Od początku roku7,39%
1 rok7,31%
3 lata7,18%
5 lat40,60%
Od pierwszej wyceny
2004-12-29
294,47%
Stan na dzień:2024-12-19
Wycena jednostki1309,13
Stopa zwrotu
1 dzień-0,15%
1 miesiąc1,39%
3 miesiące0,75%
6 miesięcy-0,26%
Od początku roku9,02%
1 rok8,97%
3 lata9,68%
5 lat44,23%
Od pierwszej wyceny
2005-09-26
368,42%

Wyniki przedstawiono po odliczeniu opłat bieżących (w tym opłaty za zarządzanie) oraz wszelkich innych kosztów pobieranych z aktywów Subfunduszu. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników. W przyszłości sytuacja na rynkach może kształtować się w zgoła odmienny sposób. Dotychczasowe wyniki mogą jednak pomóc ocenić, w jaki sposób Subfunduszem zarządzano w przeszłości.

Polityka inwestycyjna

Strategia

W 1952 roku Harry Markowitz, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, stworzył podwaliny pod szeroko używaną w świecie finansów teorię portfelową. Na tej podstawie powstała idea funduszy 60/40, czyli portfeli lokujących około 60% aktywów w akcje i około 40% w obligacje. Taka konstrukcja powinna zapewnić wysoki na tle inwestycji w obligacje potencjał wzrostu, przy istotnie zredukowanej zmienności względem portfeli czysto akcyjnych. Przez dekady strategia ta zyskiwała popularność na rynkach rozwiniętych, stopniowo zyskując uznanie również w Polsce.

Investor Zrównoważony to czołowy pod względem efektywności przedstawiciel tej strategii na krajowym rynku. Niezależna firma analityczna Analizy Online siedmiokrotnie zaliczyła fundusz do grona trzech najlepszych krajowych funduszy zrównoważonych, z czego pięciokrotnie fundusz wyróżniony został nagrodą Alfa dla najlepszego produktu w swojej kategorii. 

Portfel

Portfel Investor Zrównoważony podzielony jest pomiędzy akcje (modelowo 55% portfela, maksymalnie 65%) i obligacje (modelowo 45%, minimum 35%).

Część akcyjna składa się w większości z akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które uzupełniamy o papiery firm notowanych na rozwiniętych rynkach zagranicznych. Taka konstrukcja zapewnia nam większy wybór i możliwość inwestycji w branże, które nie są reprezentowane na warszawskiej giełdzie. Spółki wybieramy na podstawie analizy fundamentalnej uwzględniając między innymi ich przewagi konkurencyjne, kompetencje zarządu oraz potencjał do długoterminowego wzrostu wyceny.

Część obligacyjna zdominowana jest przez obligacje emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa, Państwa Członkowskie lub państwa należące do OECD. Dopełnieniem są obligacje nieskarbowe. Są to głównie obligacje banków, firm ubezpieczeniowych oraz spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Struktura portfela na dzień: 30.11.2024

    Szczegółowy opis polityki inwestycyjnej znajduje się w rozdziale III E pkt 12 Prospektu Informacyjnego Investor Parasol FIO. Inwestycja w Investor Zrównoważony dokonywana jest w jednostki uczestnictwa funduszu, nie zaś w aktywa bazowe, w które inwestuje fundusz.

    Nagrody

    Profil inwestora

    Fundusz przeznaczony jest dla inwestorów:

    • Chcących pomnażać oszczędności korzystając z rozwiązania pozwalającego wykorzystać długoterminowy potencjał rynku akcji, ale ograniczyć skutki jego krótkoterminowej zmienności poprzez udział papierów dłużnych (przede wszystkim obligacji) w portfelu inwestycyjnym.
    • Chcących uzupełnić portfel bazujący na funduszach płynnościowych o rozwiązania mające długoterminowo wyższy potencjał zysku.

     

    Kup fundusz 0% opłat

    Jeśli całkowicie nie akceptujesz ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje - sprawdź naszą ofertę funduszy dłużnych i oszczędnościowych.
    Jeśli szukasz możliwości osiągnięcia w dłuższym terminie wyższych zysków i akceptujesz związaną z tym wyższą zmienność - sprawdź naszą ofertę funduszy akcyjnych.

    Informacje o ryzyku

    Inwestując zawsze pamiętaj, że nie ma zysku bez ryzyka. W przypadku każdej inwestycji wyższy potencjalny zysk oznacza również wyższe ryzyko.

    Zalecany minimalny horyzont inwestycyjny: 4 lata

    Investors TFI dokłada wszelkich starań, by ograniczyć czynniki ryzyka związane z inwestycją w subfundusze. Tym niemniej inwestującw subfundusze/fundusze należy mieć na uwadze, że korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, m.in. takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. operacyjne, a także ryzyko inflacji, płynności lokat, płynności oraz ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych, jak również likwidacja funduszu (subfunduszu). Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym m.in.: rynkowe, stóp procentowych, kredytowe, instrumentów pochodnych, ryzyko koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajdziesz w rozdziale III E pkt 13 Prospektu Informacyjnego Investor Parasol FIO.

    Szczegóły funduszu

    Typ funduszu Mieszany
    Typ zarządzania Aktywne
    Programy IKE, IKZE, PPE, Inwestycyjny System Oszczędnościowy
    Początek działalności funduszu 15.11.1999 r.
    Realizacja zleceń każdego dnia, w którym odbywa się zwyczajna sesja na GPW w Warszawie
    Wpłaty pierwsza i kolejna min. 50 PLN
    Benchmark 37% WIG, 18% MSCI World Net Total Return USD Index, 30% TBSP Index, 15% (WIBOR 6M+0,10%)
    Opłata za nabycie zgodnie z tabelą dystrybutora
    Opłata za zarządzanie 2% p.a.
    Opłata za wynik 20% nadwyżki wyniku subfunduszu ponad wynik benchmarku
      Wpływ kosztów całkowitych na wynik funduszu znajdziesz w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje w części „Jakie są koszty”?

    Fundusz stosuje    

    Zarządzający

    Maciej Chudzik

    Zarządzający funduszami