Czy pieniądze w funduszu są bezpieczne?
Przed rozpoczęciem inwestowania w fundusze często zastanawiamy się, czy środki ulokowane w ten sposób są bezpieczne. Choć inwestowanie jako takie wiąże się z ryzykiem (piszemy o tom w naszym materiale Zanim zaczniesz), to ustawodawca regulując działalność funduszy dołożył starań, by zabezpieczyć interes ich uczestników.
Przede wszystkim kontrolę zarówno nad działalnością towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI), jak i zarządzanych przez nie funduszy sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Nadzoruje one przestrzeganie regulacji prawnych i w skrajnych wypadkach może cofnąć TFI zezwolenie na prowadzenie działalności.
Z punktu widzenia inwestorów, bardzo ważną sprawą jest fakt, że każdy fundusz ma osobowość prawną. Oznacza to, że jego aktywa są niezależne od majątku Towarzystwa. Skutkuje to tym, że w razie kłopotów finansowych TFI, pieniądze zgromadzone w funduszach są wyłączone z masy upadłościowej Towarzystwa.
Trzecim istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo inwestorów jest fakt, że aktywa funduszu są przechowywane na rachunku depozytariusza, którym w praktyce jest jeden z prowadzących w Polsce działalność banków. Depozytariusz jest uprawniony do kontrolowania, czy zarządzanie aktywami funduszu, w szczególności przestrzeganie limitów zaangażowania i obciążenia funduszu kosztami, jak również wycena aktywów netto, funduszu odbywają się zgodnie z prawem oraz statutem funduszu.
Dodatkowo same TFI dbają o transparentność prowadzonych działań. Investors TFI, podobnie jak inne czołowe krajowe firmy zarządzające funduszami, jest uczestnikiem programu Dobre Praktyki Informacyjne, którego celem jest zwiększenie przejrzystości funduszy inwestycyjnych.