Investor CEE FIZ - komentarz do wyceny z czerwca 2018 r.

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Investor CEE FIZ - komentarz do wyceny z czerwca 2018 r.

Na dzień 30 czerwca 2018r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie, z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 500,15 zł, co oznacza wzrost o 2,55% w stosunku do wyceny z 31 marca 2018 r.

Pozytywny wynik funduszu udało się osiągnąć pomimo bardzo słabego zachowania indeksów warszawskiej giełdy. Było to możliwe dzięki dobrej selekcji spółek oraz relatywnie niskiej alokacji w akcje. Warto zaznaczyć, że w okresie od końca marca 2018 r. do końca czerwca 2018r. główny indeks polskiej giełdy WIG stracił 4,15%, podczas gdy blue chipy skupione w WIG20 spadły o 3,39%. Dużo gorzej wyglądała sytuacja w mniejszych spółkach – indeks mWIG40 stracił 7,36%, a sWIG80 10,51%. Mimo to, właśnie wśród spółek notowanych w Warszawie udało nam się znaleźć takie, które pozwoliły na osiągnięcie dodatniej stopy zwrotu.

Portfel funduszu nadal bazuje na krajowych spółkach. Pozostajemy ostrożni, co do zachowania rynku, dlatego alokacja w akcje będzie relatywnie niska. Widzimy negatywne czynniki wpływające na warszawską giełdę, jak choćby problemy spółek windykacyjnych, które wpływają na słabsze zachowanie części funduszy i w efekcie skutkują odpływem środków z warszawskiej giełdy. Polskie spółki cały czas borykają się z presją płacową i rosnącymi kosztami surowców, czyli czynnikami przekładającymi się na kurczenie się osiąganych marż. Jednocześnie inflacja pozostaje niska, co uniemożliwia przełożenie wyższych kosztów na klientów. Konstruując portfel szukamy obecnie ciekawych, acyklicznych spółek, których zyski w najbliższych latach będą mniej zależne od koniunktury. Uważamy, że cykl gospodarczy jest dość zaawansowany, dlatego ostrożnie podchodzimy do firm mocno koniunkturalnych.