Investor FIZ - komentarz do wyceny z września 2018 r.

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Investor FIZ - komentarz do wyceny z września 2018 r.

Na dzień 30 września 2018 roku wycena certyfikatu funduszu Investor FIZ wynosiła 964,55 zł co oznacza wzrost w trzecim kwartale o 0,55% i 2,53% od początku 2018 roku.

Wyniki światowych indeksów akcji w trzecim kwartale były mocno zróżnicowane – począwszy od bardzo dobrych w USA (S&P 500 wzrósł o +7,2%), poprzez niewielkie zmiany w Europie (Eurostoxx 600 zyskał 0,9% w minionym kwartale ale stracił 1,5% od początku roku,) po spadki na rynkach krajów rozwijających się (Vanguard Emerging Markets  zniżkował o 2,8%). Rynki długu również pokazały spadki od 5,0% dla 10-letnich obligacji rządowych USA, po 6,2% dla obligacji rządowych krajów rozwijających się.

Z drugiej strony światowa gospodarka w trzecim kwartale kontynuowała wzrost. W USA tempo wzrostu PKB szacowane jest na ok. 4%. W strefie Euro dynamika jest wolniejsza, ale wciąż przekracza 2%. Większość gospodarek świata znajduje się w fazach wzrostu, a wskaźnik produkcji przemysłowej PMI dla 80% krajów rozwiniętych pokazuje ekspansję. Pod koniec roku należy oczekiwać pewnego spowolnienia, szczególnie w Stanach Zjednoczonych gdzie motorem napędowym były jednorazowe obniżki stóp podatkowych i opłat za repatriację gotówki z kont zagranicznych i związany z tym impuls fiskalny.

Pomimo, że impuls ten miał charakter jednorazowy jego pozytywny wpływ będzie trwał nieco dłużej. Niższe obciążenia podatkowe oraz dostęp do środków na kontach zagranicznych pozwalają firmom na znaczne zwiększenie aktywności inwestycyjnej, również w obszarach przynoszących bezpośrednie korzyści inwestorom, takich jak skup własnych akcji czy zwiększenie dywidend.

Głównym zagrożeniem dla kontynuacji wzrostów gospodarki światowej jest groźba wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami. Pierwsze kroki zostały juz podjęte (oba kraje nałożyły na określone grupy towarów cła importowe w wysokości 10%). Przy braku porozumienia, do eskalacji konfliktu dojdzie na początku przyszłego roku, kiedy to przewidziana jest podwyżka ceł. Efekty są na razie trudne do przewidzenia, ale, biorąc pod uwagę stopień skomplikowania i globalizacji współczesnych procesów zarządzania łańcuchem dostaw w różnych branżach, wojna handlowa może wpłynąć bardzo negatywnie na wyniki spółek.

Znaczący wpływ na rynki finansowe mają podwyżki stóp procentowych w USA. W naturalny sposób zmniejszają one płynność finansową i podnoszą koszty obsługi zadłużenia firm. Powodują też wzrost wartości dolara w stosunku do innych walut, w szczególności krajów rozwijających się, a poprzez to zmniejszenie ich atrakcyjności inwestycyjnej (indeks akcji rynków wschodzących spadł od początku 2018 roku o około 10%).

Na wyniki portfela Funduszu największy pozytywny wpływ miały długie pozycje na rynkach akcji w USA, Europie Zachodniej oraz w Polsce. Na niekorzyść zadziałały pozycje na rynku długu, które mają jednak kluczowe znaczenie dla stabilizowania długoterminowej zmienności całego portfela.