Fundusze dłużne nadal atrakcyjne dla inwestorów

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Fundusze dłużne nadal atrakcyjne dla inwestorów

Pomimo obniżki stóp procentowych NBP, fundusze dłużne pozostają atrakcyjną inwestycją dla konserwatywnych inwestorów. W naszym scenariuszu bazowym w najbliższych 12 miesiącach powinny one przynieść stopy zwrotu istotnie wyższe niż inflacja oraz atrakcyjniejsze niż oferowane przez najbardziej konserwatywne formy lokowania oszczędności.

Nadal uważamy, że wyższą zyskowność powinny przynieść fundusze o wyższej duracji. Przemawia za tym wysoka na tle oczekiwanej inflacji rentowność oferowana obecnie przez obligacje stałokuponowe oraz sprzyjające spadkowi stóp procentowych otoczenie makroekonomiczne. Warto jednak pamiętać, że obligacje tego typu charakteryzują się wyższą zmiennością.

 

Po długim oczekiwaniu, 7 maja 2025 r. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polski (NBP). Stopa referencyjna spadła z 5,75% do 5,25%. Głównymi powodami obniżki były szybszy niż oczekiwano spadek inflacji, wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego oraz pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Jednocześnie jednak Adam Glapiński, prezes NBP, stonował rozbudzone wcześniejszymi wypowiedziami oczekiwania na dalsze obniżki sugerując, że kolejne ruchy będą mniejsze i rozłożone w czasie. W ocenie prezesa NBP kolejnej obniżki można się spodziewać najwcześniej w lipcu, po publikacji nowej projekcji inflacji.

Inwestorzy na wypowiedzi prezesa Glapińskiego zareagowali zmianą oczekiwań odnośnie trajektorii zmian stóp procentowych odzwierciedloną w kontraktach terminowych. Aktualnie rynek wycenia obniżkę o kolejne 100 punktów bazowych w tym roku i docelową stopę procentową na poziomie 3,5% na koniec przyszłego roku. Przed konferencją prezesa NBP oczekiwania te wynosiły odpowiednio: skumulowane obniżki o 185 pkt bazowych w tym roku z docelową stopą procentową w okolicy 3,20% na koniec 2026 r.

Nasz scenariusz bazowy zakłada, że w tym roku będziemy mieć jeszcze trzy obniżki stóp procentowych po 25 pkt. bazowych. Przemawiać będzie za tym w drugiej części roku dalsze hamowanie inflacji, która powinna już latem znaleźć się w dopuszczalnym przedziale odchyleń od celu inflacyjnego, jak również brak wyraźnego podbicia inflacji przez regulowane ceny energii.

Wolniejszy niż zakładano przed majowym posiedzeniem RPP spadek stawek rynku pieniężnego sprawia, że w naszej ocenie atrakcyjne dla inwestorów pozostają fundusze płynnościowe (np. Investor Oszczędnościowy). Na ich korzyść przemawia półroczne opóźnienie w dostosowywaniu kuponów do bieżących stawek WIBOR. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że decyzja RPP przełoży się na niższe oprocentowanie depozytów bankowych. W perspektywie 12 miesięcy rynek obligacji o niskiej duracji i wysokiej wiarygodności kredytowej powinien zapewnić inwestorom atrakcyjną alternatywę dla najbardziej konserwatywnych metod lokowania oszczędności.

Zakładany przez nas scenariusz bazowy nadal preferuje obligacje o wyższej duracji. Segment ten charakteryzuje się co prawda wyższą zmiennością w reakcji na zmiany rynkowych stóp procentowych, jednak w najbliższym czasie zmienność ta powinna być raczej źródłem dodatkowej stopy zwrotu. Niezmiennie wychodzimy z założenia, że kombinacja Investor Oszczędnościowy (niższa duracja i zmienność) i Investor Obligacji Uniwersalny (wyższa duracja i zmienność) wydaje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem przy budowie portfela w relacji zysku do ryzyka.

 

 Mikołaj Stępniewski, zarządzający funduszami

  Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.

Opracowany został przez Investors TFI S.A. w związku z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Materiał oraz zawarte w nim prognozy stanowią wyłącznie wyraz poglądów jego autora i oparte zostały na stanie wiedzy aktualnym na dzień jego sporządzenia. Przy sporządzeniu materiału i zawartych w nim prognoz oparto się na informacjach pozyskanych z powszechnie dostępnych i uznanych za wiarygodne źródeł, dokładając należytej staranności, aby informacje zamieszczone w niniejszym materiale były rzetelne, niemniej jednak nie można zagwarantować ich poprawności, kompletności i aktualności. Investors TFI S.A. zastrzega sobie możliwość zmiany przedstawionych opinii, w tym w przypadku zmiany sytuacji rynkowej, bez konieczności powiadamiania o niej adresatów niniejszego materiału. Investors TFI S.A. nie gwarantuje ziszczenia się scenariuszy lub prognoz zamieszczonych w niniejszym materiale, w szczególności przedstawione informacje (historyczne i prognozowane) nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Materiał niniejszy nie stanowi oferty publicznej ani publicznego oferowania w zakresie nabycia lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych ani oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.

Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).