Otoczenie rynkowe sprzyja funduszom dłużnym

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Otoczenie rynkowe sprzyja funduszom dłużnym

Spadkowy trend inflacji w Polsce powinien utrzymać się w kolejnych miesiącach, co otwiera drogę do obniżki stóp procentowych NBP jeszcze w tym roku. Taki scenariusz jest sprzyjający dla krajowego rynku obligacji.
  • Wysoka nadpłynność sektora bankowego oraz wzrost znaczenia finansowania wydatków rządowych na rynkach zagranicznych powodują, że istotnie wyższe tegoroczne potrzeby pożyczkowe Skarbu Państwa nie mają negatywnego przełożenia na rynek obligacji. W takim otoczeniu możemy mieć nadal warunki do spadku lokalnej premii za ryzyko w segmencie obligacji zmiennokuponowych.
  • Banki centralne państw rozwiniętych kontynuują podwyżki stóp procentowych. Podobnie jak rynek, spodziewamy się zakończenia tego cyklu w drugiej połowie roku. Znajdujemy się więc blisko punktu zwrotnego, który trwale powinien poprawić sentyment na globalnym rynku obligacji.
  • Oprócz negatywnych trendów inflacyjnych, głównym czynnikiem ryzyka dla polskiego rynku papierów dłużnych pozostają jesienne wybory parlamentarne. Jakiekolwiek zapowiedzi znaczącego zwiększenia wydatków rządowych mogą przełożyć się na podwyższoną zmienność cen obligacji. 

 

Pierwsze miesiące tego roku w krajowej gospodarce przyniosły wyraźne spowolnienie. Spadek sprzedaży detalicznej oraz załamanie produkcji przemysłowej przełożyły się na silne hamowanie wzrostu gospodarczego. Towarzyszył temu spadek inflacji, który jednak wywołany był czynnikami zewnętrznymi. Niższa dynamika wzrostu tego wskaźnika w ujęciu rocznym to efekt wygaśnięcia wpływu zeszłorocznych silnych podwyżek cen po wybuchu wojny oraz spadku cen surowców, żywności i dóbr przemysłowych na rynkach globalnych. Pozytywnie na ceny działało także silne umocnienie złotego, którego wytłumaczeniem może być między innymi powrót nadwyżki na rachunek obrotów bieżących czy silny napływ inwestycji zagranicznych do Polski. 

W drugiej połowie roku otoczenie gospodarcze może być nieznacznie lepsze z uwagi na powrót dodatniej dynamiki realnych wynagrodzeń. W warunkach spowolnienia w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, trudno jednak liczyć na silne odbicie. Inflacja w Polsce nadal powinna spadać osiągając jesienią poziom 8-9%. Choć kontynuacja tego spadku będzie bardzo powolna, to pozwala jednak oczekiwać, że jeszcze przed końcem tego roku pojawi się przestrzeń na pierwsze obniżki stóp procentowych NBP.

Oczekiwania na obniżki stóp procentowych są powszechne w krajach, które wcześniej zaczęły cykl ich podwyżek, jak na przykład w państwach Europy Środkowowschodniej. W Polsce wyceniona przez inwestorów jest już skumulowana obniżka o 100 pkt. bazowych do początku 2024 r. oraz o ponad 200 punktów w perspektywie dwóch lat. Oczekiwania te sprawiły, że krajowe obligacje skarbowe radziły sobie dużo lepiej niż obligacje na rynkach bazowych, w przypadku których rentowności nadal są blisko wieloletnich szczytów (wykres 1). Zakładamy, że w drugim półroczu taka relatywna siła krajowych papierów dłużnych może się już nie powtórzyć i wraz ze spodziewanym zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych, amerykańskie czy europejskie obligacje będą radziły sobie dużo lepiej niż w pierwszym półroczu. W przypadku krajowych obligacji spodziewamy się ich dalszego, choć powolnego spadku.

Największym ryzykiem dla takiego scenariusza pozostają negatywne zaskoczenia w globalnych trendach inflacyjnych, jak również potencjalna istotna ekspansja fiskalna (lub jej zapowiedź) związana z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. Dotychczasowe obietnice wyborcze nie demolują krajowych finansów publicznych i w dużym stopniu były wycenione przez rynek. Nie można jednak wykluczać eskalacji kosztownych dla budżetu obietnic wyborczych w kolejnych miesiącach wykraczających poza spektrum oczekiwanej relacji długu w stosunku do PKB.

Krajowemu rynkowi obligacji sprzyjają natomiast informacje dotyczące finansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu. Nie unikniemy w tym roku wzrostu szerokiego deficytu sektora finansów publicznych, jest jednak szansa, że będzie on nieco mniejszy niż zakładali inwestorzy kilka miesięcy temu. Szerokie wyjście na zagraniczny rynek obligacji w poszukiwaniu źródeł finansowania, w tym również zapowiedzi bilateralnych międzypaństwowych umów finansujących ogromne wydatki w sektorze energetycznym i militarnym, zdejmują nieco presji z lokalnego rynku. Nadal sprzyjająca dla finansowania potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa powinna być krótkoterminowa nadpłynność sektora bankowego generująca silny popyt na rynku obligacji skarbowych. W konsekwencji, przy sfinansowaniu ponad 90% tegorocznych potrzeb pożyczkowych, dostrzegamy szansę na dalszy spadek oczekiwanej premii za ryzyko na rynku obligacji i tym samym dalsze umocnienie obligacji skarbowych o zmiennym kuponie.


Beneficjentem spadku premii za ryzyko na rynku papierów skarbowych był segment papierów korporacyjnych (wykres 2). W większości sektorów tego rynku obserwowane jest zawężenie marż kredytowych w ślad za spadkiem oczekiwanych marż na rynku obligacji skarbowych. Tendencję tę wzmaga napływ środków do funduszy inwestycyjnych papierów dłużnych. Z opóźnieniem do tego trendu dołączył także sektor bankowy. Banki musiały bowiem zwiększyć podaż obligacji ze względu na konieczność spełnienia podwyższonych wymogów kapitałowych. Na sektorze bankowym negatywnie ciążył również wyrok TSUE dotyczący kredytów frankowych. Relatywnie wyższe marże oferowane przez banki powodują, że biorąc pod uwagę relację ryzyko-zysk, obligacje tych instytucji stały się bardzo atrakcyjne na tle innych segmentów rynku papierów nieskarbowych.

W naszym scenariuszu bazowym podtrzymujemy nasze oczekiwania, że na koniec 2023 r. rentowność 10-letnich obligacji skarbowych będzie się mieścić w przedziale 5,0-5,5% a tym samym konkluzji, że warto w tym roku postawić na bardziej ryzykowne rozwiązania spośród funduszy dłużnych. 

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający funduszami Investors

  Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.

Opracowany został przez Investors TFI S.A. w związku z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Materiał oraz zawarte w nim prognozy stanowią wyłącznie wyraz poglądów jego autora i oparte zostały na stanie wiedzy aktualnym na dzień jego sporządzenia. Przy sporządzeniu materiału i zawartych w nim prognoz oparto się na informacjach pozyskanych z powszechnie dostępnych i uznanych za wiarygodne źródeł, dokładając należytej staranności, aby informacje zamieszczone w niniejszym materiale były rzetelne, niemniej jednak nie można zagwarantować ich poprawności, kompletności i aktualności. Investors TFI S.A. zastrzega sobie możliwość zmiany przedstawionych opinii, w tym w przypadku zmiany sytuacji rynkowej, bez konieczności powiadamiania o niej adresatów niniejszego materiału. Investors TFI S.A. nie gwarantuje ziszczenia się scenariuszy lub prognoz zamieszczonych w niniejszym materiale, w szczególności przedstawione informacje (historyczne i prognozowane) nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Materiał niniejszy nie stanowi oferty publicznej ani publicznego oferowania w zakresie nabycia lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych ani oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.

Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).