Komentarz miesięczny - luty 2023

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Komentarz miesięczny - luty 2023

Dokonania rynków akcji w pierwszych tygodniach tego roku pozwoliły inwestorom na szybkie przepracowanie ubiegłorocznej traumy. Zarówno wśród zarządzających funduszami, jak i drobnych graczy, nastroje wyraźnie się poprawiły. Ubiegłoroczna bessa staje się mglistym wspomnieniem, biorąc pod uwagę bliskość historycznych rekordów na giełdach w Paryżu i we Frankfurcie.
  • Do końca stycznia wydawało się, że rynki finansowe dokonują właśnie rozrachunku z ubiegłoroczną przeceną. Najmocniej dotknięte nią aktywa odrabiały straty, zostawiając w tyle nielicznych zwycięzców 2022 roku. Solidne wzrosty były udziałem zarówno akcji, jak i obligacji. W pierwszej połowie lutego dane napływające z gospodarek, ze szczególnym uwzględnieniem silnego rynku pracy, spowodowały, że rynek obligacji jako pierwszy zaczął tracić nadzieję na szybkie odrobienie strat po niemal dwóch latach spadków.
  • Prawdziwa hossa na rynku długu miała być związana z recesyjnym spadkiem inflacji. Jak na razie jednak recesja przyjmuje zdecydowanie bezobjawową postać. Co więcej, w ostatnich tygodniach praktycznie na całym świecie (a szczególnie w Europie, która miała najdotkliwiej odczuć skutki dekoniunktury) zaczęto podwyższać tegoroczne prognozy wzrostu gospodarczego. W rezultacie zarówno w USA, jak i w Niemczech rentowność długoterminowych obligacji powróciła do poziomu z początku roku (w Polsce jest na dobrej drodze by tego dokonać).
  • Czynniki, które przerwały dobrą passę na rynku długu, czyli zanikające widmo prawdziwej recesji, siła rynków pracy na całym świecie, nadzieje związane z otwarciem chińskiej gospodarki oraz postępująca dezinflacja (w zwolnionym tempie), przyczyniły się za to do wyraźnej poprawy nastojów na rynkach akcji. Wskaźniki sentymentu dla inwestorów z USA znalazły się właśnie na poziomach z końca 2021 roku.
  • Nadal brak znamion nadejścia dwóch głównych czynników definiujących prawdziwą recesję – istotnego spadku nominalnych zysków spółek i wyraźnego wzrostu bezrobocia. Zyski raportowane za ostatni kwartał ubiegłego roku przez spółki z USA, Europy czy Japonii są niewiele niższe od rekordów z przełomu lat 2021/22. Ten trend śladowego w gruncie rzeczy spadku dynamiki wyników ma być kontynuowany jeszcze w pierwszej połowie tego roku, po czym konsensus rynkowy zakłada poprawę wyników, a cały 2023 rok firmy notowane na głównych giełdach mają zakończyć zyskami zbliżonymi do ubiegłorocznych.
  • W przeciwieństwie do wielu spółek, które przynajmniej zaczęły (choć bez przekonania), korygować rekordowe osiągi z czasów pandemicznej prosperity, globalny rynek pracy nawet nie drgnął. Poza firmami z Doliny Krzemowej, które nie ustają w ścinaniu zatrudnienia, inne branże nie rozpoczęły jeszcze cięcia kosztów. Pytanie, czy zanim zostaną do tego zmuszone, przemysł, transport i handel znowu odżyją (np. dzięki Chinom) pozostaje otwarte. Odpowiedź na nie pozwoliłaby zdefiniować charakter trwających od października wzrostów. Czy są jedynie pułapką hossy, czy może czymś więcej? Sam rynek udzieli zapewne odpowiedzi na to ostatnie pytanie już niebawem.

 

Jarosław Niedzielewski,

dyrektor Departamentu Inwestycji

 

 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ KOMENTARZA

  Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.

Opracowany został przez Investors TFI S.A. w związku z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Materiał oraz zawarte w nim prognozy stanowią wyłącznie wyraz poglądów jego autora i oparte zostały na stanie wiedzy aktualnym na dzień jego sporządzenia. Przy sporządzeniu materiału i zawartych w nim prognoz oparto się na informacjach pozyskanych z powszechnie dostępnych i uznanych za wiarygodne źródeł, dokładając należytej staranności, aby informacje zamieszczone w niniejszym materiale były rzetelne, niemniej jednak nie można zagwarantować ich poprawności, kompletności i aktualności. Investors TFI S.A. zastrzega sobie możliwość zmiany przedstawionych opinii, w tym w przypadku zmiany sytuacji rynkowej, bez konieczności powiadamiania o niej adresatów niniejszego materiału. Investors TFI S.A. nie gwarantuje ziszczenia się scenariuszy lub prognoz zamieszczonych w niniejszym materiale, w szczególności przedstawione informacje (historyczne i prognozowane) nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Materiał niniejszy nie stanowi oferty publicznej ani publicznego oferowania w zakresie nabycia lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych ani oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.

Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).