Komentarz miesięczny, grudzień 2022
- Rynkowe powiedzenie głosi „Jaki styczeń taki cały rok”. W mijającym roku okazało się wyjątkowo trafne – wystarczyło pierwszych pięć sesji, żeby przesądzić o losie rynków. Spadek indeksu Nasdaq w ciągu tych kilku dni stał się zapowiedzią trwającej do dziś przeceny, która obniżyła wartość wskaźnika o 33%. Początek roku pokazał również, że głównym źródłem rynkowych zmartwień będzie rynek obligacji. Nagły wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w USA z 1,5% do 1,8% w pierwszych dniach stycznia nie wygląda może na znaczący z dzisiejszej perspektywy, jednak towarzyszył mu spadek indeksu amerykańskich obligacji o ponad 1,6% (11% straty do dziś).
- Nie wiem, czy początek przyszłego roku okaże się równie proroczy, ale wydaje mi się, że tematem przewodnim nie będzie już zaskakująco wysoka inflacja oraz nieprzejednana postawa banków centralnych. Tematami przyszłego roku będą najpierw zyski spółek, a następnie kondycja rynku pracy, czyli te elementy, których pogorszenie sygnalizuje recesję w gospodarce.
- Nożyce między dynamiką przychodów a kosztów, rozwierające się w pandemii z korzyścią dla zyskowności firm, teraz zaczynają się ponownie zwierać. Widać to już w większości niefinansowych przedsiębiorstw w USA. Wniosek nasuwa się sam. Rekordowe marże w firmach są nie do utrzymania. Wiele wskazuje też na to, że okres łatwego (bo inflacyjnego) wzrostu przychodów ma się ku końcowi. Niedługo może zacząć brakować konsumentom paliwa do podtrzymania nadmiernych wydatków, jakich byliśmy świadkami przez ostatnie dwa lata. Analitycy banku JP Morgan szacują, że w połowie przyszłego roku zakumulowane od 2020 roku środki z transferów rządowych zostaną przejedzone.
- Biorąc to wszystko pod uwagę, trudno mi uwierzyć, że w przyszłym roku wyniki spółek nie znajdą się pod presją. Jeśli tak się stanie, padnie ostatni już bastion broniący rynki przed następstwami prawdziwej recesji – silny rynek pracy. Tym bardziej, że według Jerome Powella to właśnie kwestia nadmiernie pełnego zatrudnienia jest kluczem do zdławienia inflacji zanim sprawy przybiorą obrót rodem z lat 70-tych ubiegłego wieku.
- Stawiana przez Jerome Powella w roli inflacyjnego winowajcy nadzwyczajna siła rynku pracy w USA zaczyna przypominać kolasa na glinianych nogach. Z mitem tej siły mogliby polemizować już nie tylko zwalniani masowo pracownicy firm technologicznych, czy przedstawiciele sektora budowlanego. W ostatnich tygodniach również banki z Wall Street zaczęły epatować planami redukcji zatrudnienia w obliczu nadciągającej recesji. To zjawisko może się okazać bardzo zaraźliwie, gdy głównym przeciwnikiem banku centralnego w antyinflacyjnej batalii stał się rynek pracy. W końcu rynkowa mantra głosi „don’t fight the Fed”.
Jarosław Niedzielewski,
dyrektor Departamentu Inwestycji
Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.
Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).