Cele inwestycyjne 2025 r. - przed nami wzrost zmienności

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Cele inwestycyjne 2025 r. - przed nami wzrost zmienności

Liczymy, że 2025 rok da możliwość zarobku na rynkach akcji. Nauka płynąca z hossy lat 90-tych XX wieku każe natomiast zakładać , że nowe rekordy mogą być okupione większą zmiennością i na to trzeba się przygotować.
  • USA: Główną tezą inwestycyjną stawianą w naszych prognozach na 2024 rok była demokratyzacja hossy, czyli udział we wzrostach większej niż rok wcześniej liczby spółek. Tak też działo się przez większą część minionego roku. Niestety w jego ostatnich tygodniach firmy o mniejszej kapitalizacji oddały sporą część wypracowanych wcześniej zysków. Pomimo rozczarowującej końcówki roku w wykonaniu większości spółek i sektorów, które zaliczane są do tzw. Trump trade (aktywów które mogą okazać się głównymi beneficjentami zmiany administracji w Białym Domu), w tym małych i średnich spółek w USA, nadal pozostajemy pozytywnie nastawieni do tego segmentu rynku. Podtrzymujemy też w mocy główną tezę inwestycyjną ubiegłego roku - demokratyzacja hossy nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
  • EUROPA ZACHODNIA: Biorąc pod uwagę z jednej strony fakt, że na Starym Kontynencie krzyżyk położyli zarówno inwestorzy, jak i stratedzy rynkowi, a z drugiej atrakcyjny poziom wycen i wysoką stopę dywidendy, trudno z gruntu przekreślić szanse europejskich akcji w 2025 roku. Nie ma też wątpliwości, że daleko Europie do wyjątkowości Ameryki, ale rynkowi wystarczy, że zacznie się proces powrotu do normalności, czyli do okresu wzrostu przemysłu i eksportu, przyzwoitej konsumpcji i lekko rosnących inwestycji. Dziś nie widać jeszcze świadectw takiej normalizacji, ale jeśli coś ma inwestorów zaskoczyć w 2025 roku, to właśnie rozpoczęcie takiego procesu.
  • POLSKA: Patrząc na siłę i stabilność polskiej waluty oraz trwający od ponad dwóch lat systematyczny powrót inwestorów zagranicznych na polski rynek długu skarbowego, można liczyć, że zachodni gracze zdecydują się w końcu spojrzeć przyjaznym okiem także na warszawski rynek akcji. Silne odbicie GPW na pierwszych noworocznych sesjach może być sygnałem, że ubiegłoroczny pokaz słabości naszego rynku należy odkreślić grubą kreską, a na atak indeksu WIG na poziom 90 tys. punktów nie będziemy musieli długo czekać.
  • RYNKI WSCHODZĄCE: Póki co, rynki wschodzące traktowane łącznie mają marne szanse wygrać z wyjątkowością Ameryki. To się kiedyś zapewne zmieni (tak jak w latach 2001-2010), ale prawie nic nie wskazuje na to, żeby stało się to już w 2025 roku.
  • OBLIGACJE: Obecny poziom stóp procentowych jest istotnie powyżej neutralnej stopy, co w perspektywie powrotu inflacji do celu NBP powinno umożliwić RPP obniżki w drugiej połowie roku w przedziale 100-150 pkt bazowych. Scenariusz ten jest obarczony głównie ryzykiem politycznym. Wpisując się w kalendarz wyborczy zakładamy, że obniżki będą bardziej prawdopodobne dopiero po wyborach prezydenckich. W naszym scenariuszu bazowym spodziewamy się, że rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Polski na koniec roku będzie się kształtować w przedziale 5-5,5%.
  • ZŁOTO: Miniony 2024 rok był kolejnym, w którym złoto zapewniło inwestorom wysoką stopę zwrotu (25%). Tym samym kruszec ten pozostaje niekwestionowanym liderem pod względem stopy zwrotu z inwestycji w XXI wieku wśród szerokich klas aktywów denominowanych w dolarze. Spodziewamy się, że również 2025 rok będzie dla kruszcu udany, aczkolwiek w scenariuszu bazowym przyjmujemy, że wzrost wyceny będzie niższy niż w ubiegłym roku. Skłaniamy się do poglądu, że cena około 2900 dolarów za uncję na koniec 2025 roku jest fundamentalnie uzasadniona. Materializacja takiego scenariusza oznaczałaby realizację stopy zwrotu z inwestycji w złoto w 2025 roku na poziomie około 11%.

 

 

 

   Jarosław Niedzielewski, Dyrektor Departamentu Inwestycji

 

 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ KOMENTARZA

  Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.

Opracowany został przez Investors TFI S.A. w związku z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Materiał oraz zawarte w nim prognozy stanowią wyłącznie wyraz poglądów jego autora i oparte zostały na stanie wiedzy aktualnym na dzień jego sporządzenia. Przy sporządzeniu materiału i zawartych w nim prognoz oparto się na informacjach pozyskanych z powszechnie dostępnych i uznanych za wiarygodne źródeł, dokładając należytej staranności, aby informacje zamieszczone w niniejszym materiale były rzetelne, niemniej jednak nie można zagwarantować ich poprawności, kompletności i aktualności. Investors TFI S.A. zastrzega sobie możliwość zmiany przedstawionych opinii, w tym w przypadku zmiany sytuacji rynkowej, bez konieczności powiadamiania o niej adresatów niniejszego materiału. Investors TFI S.A. nie gwarantuje ziszczenia się scenariuszy lub prognoz zamieszczonych w niniejszym materiale, w szczególności przedstawione informacje (historyczne i prognozowane) nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Materiał niniejszy nie stanowi oferty publicznej ani publicznego oferowania w zakresie nabycia lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych ani oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.

Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).