Komentarz miesięczny - maj 2023 r.
- Majowa próba wybicia się głównego indeksu akcji na Wall Street z trendu bocznego odbyła się bez wsparcia ze strony Fed. Póki co wszystko wskazuje na to, że w tym roku żadnego zwrotu w polityce amerykańskiego banku centralnego nie będzie. Sporym rozczarowaniem jest także słabość „chińskiego otwarcia”, czego rynkowym świadectwem jest marazm na chińskich giełdach akcji i spadki cen surowców.
- Główne zastrzeżenie, jakie można mieć do tegorocznych wzrostów, to zanikająca szerokość rynku. Od czterech miesięcy dominacja kilku największych spółek staje się coraz bardziej przytłaczająca. Zaledwie 8 spółek odpowiada za 90% tegorocznego wzrostu indeksu grupującego 1000 firm. Nawet majowa próba wybicia S&P500 z konsolidacji nie porwała za sobą ani większości firm, ani większości sektorów. Również najlepszy w tym roku sektor technologiczny nie może się pochwalić zdrowym wzrostem, o czym świadczy dywergencja pomiędzy rosnącym indeksem, a spadającą szerokością rynku wśród spółek technologicznych. Generalnie cały tegoroczny wzrost indeksu S&P500 można przypisać w praktyce jedynie 20 firmom, które łączy jeden wspólny mianownik – zaangażowanie w sektor sztucznej inteligencji.
- Nie mam zamiaru polemizować z potencjalnie rewolucyjnym charakterem wykorzystania sztucznej inteligencji, ale z dzisiejszej perspektywy trudno jest mi wyobrazić sobie dalsze wzrosty rynku akcji na Wall Street i przeprowadzenie ataku na rekordowe poziomy przez amerykańskie indeksy jedynie siłą tych 20 firm zaliczanych do największych beneficjentów rewolucji AI. Jeśli majowy pokaz siły na głównych rynkach akcji nie okaże się jedynie fałszywym wybiciem, to kontynuacja wzrostów powinna objąć szerszą rzeszę spółek. Jeśli natomiast zanikająca od miesięcy szerokość rynku okaże się jednak zapowiedzią nadciągających kłopotów zarówno dla rynków akcji, jak i gospodarki, to nawet sztuczna inteligencja nie zdoła zapobiec wypełnieniu się w tym roku prognozy zawartej w rynkowej maksymie - „sell in May and go away”.
Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji
Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.
Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).