Komentarz miesięczny - grudzień 2023 r.

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Komentarz miesięczny - grudzień 2023 r.

Optymizm, jaki zapanował na warszawskiej giełdzie w październiku okazał się mocno zaraźliwy. Listopad przyniósł inwestorom hossę praktycznie wszędzie – od rynków wschodzących (poza Chinami), przez strefę euro, po USA. Co więcej, objęła ona niemal wszystkie klasy aktywów – od akcji, przez obligacje po złoto, miedź i kryptowaluty.
  • Na Wall Street ubiegły miesiąc zakończył się jednym najsilniejszych wzrostów indeksów akcji i obligacji w historii. Zwieńczeniem tej zakupowej epidemii było ustanowienie nowego rekordu notowań przez kurs złota, oraz indeksy WIG, DAX i przemysłowy Dow Jones.
  • Czemu można przypisać tak gwałtowną zmianę na światowych rynkach? Co zdołało spowodować, że niemiecki indeks DAX, po 13-procentowym wzroście trwającym nieprzerwanie od końca października, osiągnął właśnie na nowy szczyt hossy, pomimo pogrążonej w „medialnej” recesji gospodarki? Moim zdaniem siłą sprawczą było odwrócenie tendencji stojących za wcześniejszą słabością na giełdach.
  • Najistotniejszym czynnikiem, który wpływał na nastroje inwestorów, były oczekiwania dotyczące zmian w wysokości stóp procentowych Fed oraz trendów rentowności długoterminowych obligacji. Tak, jak mantrą powtarzaną przez poprzednie kilka miesięcy było - wyższe stopy na dłużej, tak od końca października rynki finansowe zaczęły rozgrywać nową narrację – stopy mają spadać zdecydowanie i to szybko. Impulsem do tej zmiany była seria słabszych od oczekiwań danych napływających z amerykańskiej gospodarki, od wskaźników ISM po dane z rynku pracy świadczące o wolniejszym przyroście zatrudnienia.
  • Tak silne, jak ostatnio spadki rentowności długoterminowych obligacji bywają zapowiedzią wymuszonej na bankach reakcji na gwałtowny wzrost bezrobocia, czyli pełnoobjawową recesję, która jest ostatnią rzeczą, jakiej życzyłyby sobie dziś rynki akcji. Cała nadzieja w tym, że sygnały płynące ostatnio z polskiej gospodarki sugerujące poprawę po stronie konsumpcji i odbudowę po stronie przemysłu, zostaną potraktowane przez globalne gospodarki jako wzór do naśladowana. Problem natomiast w tym, że zarówno rynki, jaki światowa gospodarka mogą zacząć podążać śladem Chin, których indeksy akcji nie tylko nie zostały zarażone listopadową epidemią wzrostów, ale wręcz rażą swoją słabością, podobnie jak gospodarka Państwa Środka.

 

   Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji

 

 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ KOMENTARZA

 

  Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.

Opracowany został przez Investors TFI S.A. w związku z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Materiał oraz zawarte w nim prognozy stanowią wyłącznie wyraz poglądów jego autora i oparte zostały na stanie wiedzy aktualnym na dzień jego sporządzenia. Przy sporządzeniu materiału i zawartych w nim prognoz oparto się na informacjach pozyskanych z powszechnie dostępnych i uznanych za wiarygodne źródeł, dokładając należytej staranności, aby informacje zamieszczone w niniejszym materiale były rzetelne, niemniej jednak nie można zagwarantować ich poprawności, kompletności i aktualności. Investors TFI S.A. zastrzega sobie możliwość zmiany przedstawionych opinii, w tym w przypadku zmiany sytuacji rynkowej, bez konieczności powiadamiania o niej adresatów niniejszego materiału. Investors TFI S.A. nie gwarantuje ziszczenia się scenariuszy lub prognoz zamieszczonych w niniejszym materiale, w szczególności przedstawione informacje (historyczne i prognozowane) nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Materiał niniejszy nie stanowi oferty publicznej ani publicznego oferowania w zakresie nabycia lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych ani oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.

Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).