Cele inwestycyjne 2024 r. - warto postawić na dywersyfikację
- USA: W ostatnich latach nadzwyczaj dobrze sprawdzał się wzorzec zachowania rynków akcji podczas typowego czteroletniego cyklu prezydenckiego w USA. Zgodnie z nim rok wyborczy w Stanach Zjednoczonych powinien być wzrostowy dla rynku akcji, choć zyski mają być zdecydowanie skromniejsze niż w trzecim roku prezydentury. Co prawda, cały rok ma być dobry to jednak w pierwszych miesiącach roku wyborczego cierpliwość inwestorów może zostać wystawiana na próbę, zgodnie z historycznym schematem.
- EUROPA ZACHODNIA: Mnożniki wycen większości spółek na Starym Kontynencie wciąż są atrakcyjne, tak historycznie, jak i relatywnie np. do amerykańskich spółek. Jednak bez odbudowy przemysłu, pokaz siły ze strony europejskich indeksów, w ostatnich tygodniach ubiegłego roku, może zakończyć się takim samym rozczarowaniem, jak ich „wystrzał” z początku 2023 roku (gdy chińskie otwarcie okazało się falstartem).
-
POLSKA: Zakładamy, że fala wzrostów, jaka przetoczyła się przez warszawski parkiet w efekcie wyniku październikowych wyborów parlamentarnych w Polsce, za którą stał zarówno kapitał krajowy, jak i zagraniczny nie była ostatnim pokazem siły krajowego rynku.
W 2024 roku polska giełda może i nie będzie najlepsza na świecie (tak jak była od połowy października 2022 do końca 2023 roku), ale przynajmniej teoretycznie ma potencjał do tego, żeby ponownie stanąć w szranki z najlepszymi. - RYNKI WSCHODZĄCE: Rynki wschodzące, przynajmniej teoretycznie, powinny w tym roku zyskać wsparcie, zarówno ze strony wzrostu wyników generowanych przez spółki, spadającej inflacji (m.in. eksport chińskiej deflacji) i tym samym potencjału do obniżek stóp przez banki centralne (co już się w wielu krajach zaczęło), jak i ze strony amerykańskiego dolara, który przynajmniej nie powinien się umacniać.
- OBLIGACJE: Spodziewamy się, że 2024 r. nadal będzie korzystny dla obligacji. W skali globalnej kontynuowany będzie trend spowolnienia gospodarczego i dalsze obniżenie tempa inflacji. W takim otoczeniu można oczekiwać rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych przez najważniejsze banki centralne.
- ZŁOTO: W scenariuszu bazowym przyjmujemy, że spodziewany w okolicach połowy roku prowzrostowy impuls dla złota w postaci rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w USA, może doprowadzić do trwałego wybicia się jego kursu na nowe maksima. W perspektywie końca 2024 roku oznaczałoby to przeniesienie kwotowań kruszcu najprawdopodobniej do poziomu ok. 2200 USD za uncję, z potencjałem na jeszcze silniejszy ruch w górę.
Jarosław Niedzielewski, Dyrektor Departamentu Inwestycji
Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.
Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.
Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).