Wygrana Trumpa sprzyja amerykańskim akcjom

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Wygrana Trumpa sprzyja amerykańskim akcjom

Wygrana Donalda Trumpa wzmacnia moim zdaniem prawdopodobieństwo powtórki scenariusza z drugiej połowy lat 90-tych ubiegłego wieku. Trzy dekady temu silna gospodarka USA napędzana była przez inwestycje i konsumpcję. Firmy znacząco zwiększały zyski i przychody, co napędzało hossę na Wall Street, wspieraną dodatkowo rewolucją technologiczną związaną z upowszechnianiem internetu.
  • Dziś emocje inwestorów rozgrzewa sztuczna inteligencja, a dobry stan gospodarki i solidne zyski spółek pozwalają na demokratyzację hossy, czyli wzrosty akcji nie tylko technologicznych liderów, ale także mniejszych i średnich spółek. 

 

  • Pierwsza reakcja rynków na rezultat wyborów w USA wpisuję się właśnie w kontynuację scenariusza powtórki wydarzeń z końca ubiegłego stulecia. Obok firm technologicznych wyraźnie zyskiwały mniejsze spółki, a indeks S&P500 o równych wagach odnotował nowy rekord. Rosnąca rentowność długoterminowych obligacji w USA wskazuje natomiast na to, że potencjalne wprowadzenie wysokich ceł, ograniczenie nielegalnej imigracji oraz wyższe wydatki fiskalne nie pozwolą inflacji spaść wyraźnie poniżej celu inflacyjnego Fed, a tym samym amerykański bank centralny nie będzie spieszył się z silnymi obniżkami stóp (tak też było trzy dekady wcześniej). Ponieważ jednak spadek cen obligacji (wzrost rentowności) trwa już od kilku tygodni zakładam, że rynek zdołał już sporo zdyskontować, a dalszy wzrost rentowności jest ograniczony bliskością szczytów z ostatnich kilkunastu miesięcy (4,75%-5%). W drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia, do której się odnoszę, amerykański dolar był dość silny, ale raczej ze względu na słabość innych walut (kryzys meksykański, azjatycki czy rosyjski). Dziś trudno jest określić, czy dolar w kolejnych miesiącach będzie kontynuował trwający od kilku tygodni pokaz siły. Jedno co można założyć, to brak istotnych wskazań do rozpoczęcia przeciwnego ruchu, czyli znaczącego osłabienia amerykańskiej waluty. 

 

  • W przypadku Europy, rynków wschodzących oraz Polski prognozowanie wpływu zwycięstwa Donalda Trumpa jest obarczone znacznie większym błędem. Generalnie można zakładać, że nie jest to najlepszy scenariusz dla gospodarki Starego Kontynentu, handlu międzynarodowego i globalnego przemysłu.  Z tego względu można liczyć na luźniejszą politykę monetarną w Europie oraz bardziej zdecydowaną stymulację ekonomiczną w Chinach, której szczegóły poznamy zapewne w najbliższych dniach. Polska giełda, pozostając w ostatnich kilku miesiącach wyraźnie z tyłu za większością światowych indeksów, jak się okazało z dużym wyprzedzeniem dyskontowała rezultat amerykańskich wyborów. Dlatego zgodnie z powiedzeniem „Kupuj plotki, sprzedawaj fakty” można liczyć, że okres znaczącej słabości GPW jest już za nami. Z drugiej strony nie ma mocnych argumentów pozwalających obstawić powrót siły polskiego rynku – na to jest chyba jeszcze za wcześnie.   

 

  Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji

  Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.

Opracowany został przez Investors TFI S.A. w związku z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Materiał oraz zawarte w nim prognozy stanowią wyłącznie wyraz poglądów jego autora i oparte zostały na stanie wiedzy aktualnym na dzień jego sporządzenia. Przy sporządzeniu materiału i zawartych w nim prognoz oparto się na informacjach pozyskanych z powszechnie dostępnych i uznanych za wiarygodne źródeł, dokładając należytej staranności, aby informacje zamieszczone w niniejszym materiale były rzetelne, niemniej jednak nie można zagwarantować ich poprawności, kompletności i aktualności. Investors TFI S.A. zastrzega sobie możliwość zmiany przedstawionych opinii, w tym w przypadku zmiany sytuacji rynkowej, bez konieczności powiadamiania o niej adresatów niniejszego materiału. Investors TFI S.A. nie gwarantuje ziszczenia się scenariuszy lub prognoz zamieszczonych w niniejszym materiale, w szczególności przedstawione informacje (historyczne i prognozowane) nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Materiał niniejszy nie stanowi oferty publicznej ani publicznego oferowania w zakresie nabycia lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych ani oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.

Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).