Komentarz miesięczny - październik 2024 r.
-
Determinacja, z jaką indeksy akcji na Wall Street wspinają się na nowe szczyty, pomimo pojawiających się co jakiś czas przeciwności, robi wrażenie. Tegoroczna stopa zwrotu z indeksu S&P500 jest najwyższym osiągniętym w analogicznym okresie roku wynikiem w tym stuleciu. Co istotne, stoi za tym nie tylko garstka technologicznych gigantów, ale też rosnąca rzesza mniejszych spółek.
-
Notowania przeciętnej amerykańskiej spółki znajdują się w tym roku w wyraźnym trendzie wzrostowym odnotowując w październiku kolejne szczyty. Co najważniejsze, rynek obligacji korporacyjnych, także tych zaliczanych do bardziej ryzykownej kategorii high yield, wciąż nie wysyła żadnych niepokojących sygnałów. Wręcz przeciwnie, marża tych obligacji względem obligacji skarbowych, czyli ocena ryzyka kredytowego znalazła się właśnie na poziomie najniższym od czerwca 2007 roku.
-
Dane napływające z amerykańskiej gospodarki wciąż dają nadzieję, że uniknie ona twardego lądowania. W ostatnich tygodniach okazało się, że sytuacja na rynku pracy w USA nie wygląda wcale tak źle, jakby sugerowały to historyczne analogie po przebiciu tzw. reguły Sahm, kiedy to wzrost bezrobocia rozkręcał się na dobre. Liczba ofert pracy zamiast kontynuować trend spadkowy zaczęła się stabilizować. Cięcia zatrudnienia w przedsiębiorstwach są większe niż w ubiegłym roku, ale ich skala nie przyspiesza.
-
Poza lepszymi danymi z rynku pracy, nastroje inwestorów poprawiły też dane z sektora usług w USA, a nieco wyższe od prognoz odczyty dotyczące wzrostu płac i inflacji wpłynęły na powrót rentowności 10-letnich obligacji skarbowych powyżej 4%. W rezultacie w październikowej ankiecie Bank of America zarządzający przestali traktować recesję jako największe zagrożenie. Seria pozytywnych zaskoczeń ekonomicznych z ostatnich tygodni wpłynęła na zwrot w oczekiwaniach rynku co do skali zmian w polityce monetarnej Fed.
-
W drugiej połowie września, na scenę wkroczyły Chiny, zaskakując inwestorów zapowiedzią działań mających pobudzić słabnącą od dłuższego czasu gospodarkę. Inwestorzy tłumnie ruszyli na chiński rynek akcji, będący od trzech i pół roku najsłabszym rynkiem akcji na świecie. Dziś, większość zarządzających obstawia dalsze wzrosty na chińskich akcjach i jest już pozytywnie nastawiona do perspektyw tamtejszej gospodarki. Ja natomiast, mając w pamięci marne rezultaty wcześniejszych stymulacji, nie uwierzę w ich moc sprawczą, dopóki nie zobaczę pierwszych efektów zapowiadanych działań. Trzymam jednak kciuki za powodzenie misji chińskich władz, ponieważ jakakolwiek poprawa stanu drugiej gospodarki świata może jedynie wzmocnić główny filar ostatniej fali hossy na Wall Street, czyli wiarę inwestorów w istotne wzrosty zysków spółek w 2025 roku.
Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji
Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.
Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.
Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).