Komentarz miesięczny - listopad 2024 r.

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Komentarz miesięczny - listopad 2024 r.

Erupcja optymizmu, którą Wall Street zareagowało na wygraną Donalda Trumpa w wyścigu o prezydenturę, w połączeniu z obniżką stóp procentowych przez Fed, potwierdziła słuszność słynnej rady udzielonej przez Warrena Buffetta „Nigdy nie stawiaj przeciwko Ameryce”.
  • Reakcja Wall Street na wynik wyborów była najsilniejsza od co najmniej czterech dekad. Najsilniej zareagowały małe spółki, których indeks zyskał niemal 6 procent. Warto zauważyć, że w 2016 roku również małe spółki najsilniej zareagowały na zwycięstwo Donalda Trumpa – wtedy indeks Russell 2000 wzrósł o ponad 3 procent. W kolejnych dwóch latach wskaźnik ten zyskał imponujące 40 procent ustępując jednak indeksowi spółek technologicznych zwyżkującemu o 57 procent.
  • Nie twierdzę, że rynek zachowa się tak, jak przed ośmiu laty, jednak na razie inwestorzy zaczęli obstawiać taki właśnie scenariusz. Co ważne – mają ku temu podstawy. W końcu wygraną w wyborach zapewniły Donaldowi Trumpowi te same tematy, które rozgrywane były w trakcie pierwszej kadencji, takie jak deregulacja różnych dziedzin gospodarki, zatrzymanie nielegalnej imigracji, obniżenie podatków, czy też stosowanie polityki taryf celnych jako ważnego narzędzia w polityce gospodarczej. Na tym podobieństwa się nie kończą. Tak jak osiem lat temu, tak i dziś, rynki zakładają wykorzystanie przez nową administrację luźniejszej polityki fiskalnej jako istotnego narzędzia w realizacji przyjętych celów, czemu towarzyszyć może nieco wyższa inflacja.
  • Jest natomiast jeden ważny proces, jaki miał miejsce w latach 2016-2019, który z dużym prawdopodobieństwem się nie powtórzy. To cykl podwyżek stóp procentowych przez amerykański bank centralny i towarzysząca mu presja na wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w USA.
  • Największe zainteresowanie inwestorów wzbudził segment małych i średnich spółek. To one mają zacząć wygrywać giełdowe zmagania z dużymi firmami. Tak przynajmniej sądzą uczestnicy ankiety przeprowadzonej przez Bank of America. Ten wzrost kursów akcji spółek o mniejszej kapitalizacji jest już kolejnym przejawem postępującego od kilku miesięcy procesu demokratyzacji hossy. W przeciwieństwie do dużych spółek, których wzrosty cen akcji poparte są osiąganymi wynikami finansowymi, pokaz siły mniejszych spółek przebiega nieco na wyrost w relacji do fundamentów. Tu wciąż opieramy się na nadziejach na solidną poprawę marż i zysków, ale jeszcze nie faktach. Zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące zmniejszenia podatków, czy rozpoczęty niedawno cykl obniżek stóp przez Fed są, jak pokazuje historia, elementami tworzącymi sprzyjające warunki dla małych i średnich firm.
  • Abstrahując od bieżącej zmienności rynkowej i odnosząc się do perspektyw w nieco dłuższym horyzoncie uważam, że wygrana Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich wzmacnia scenariusz powtórki historii z drugiej połowy lat 90-tych ubiegłego wieku. Scenariusz, którego zwiastun widzieliśmy podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa, pierwsze odcinki podczas kadencji ustępującego prezydenta USA, a którego główną odsłonę mamy szansę doświadczać już w wersji Trump 2.0.

 

 

   Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji

 

 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ KOMENTARZA

  Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.

Opracowany został przez Investors TFI S.A. w związku z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Materiał oraz zawarte w nim prognozy stanowią wyłącznie wyraz poglądów jego autora i oparte zostały na stanie wiedzy aktualnym na dzień jego sporządzenia. Przy sporządzeniu materiału i zawartych w nim prognoz oparto się na informacjach pozyskanych z powszechnie dostępnych i uznanych za wiarygodne źródeł, dokładając należytej staranności, aby informacje zamieszczone w niniejszym materiale były rzetelne, niemniej jednak nie można zagwarantować ich poprawności, kompletności i aktualności. Investors TFI S.A. zastrzega sobie możliwość zmiany przedstawionych opinii, w tym w przypadku zmiany sytuacji rynkowej, bez konieczności powiadamiania o niej adresatów niniejszego materiału. Investors TFI S.A. nie gwarantuje ziszczenia się scenariuszy lub prognoz zamieszczonych w niniejszym materiale, w szczególności przedstawione informacje (historyczne i prognozowane) nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Materiał niniejszy nie stanowi oferty publicznej ani publicznego oferowania w zakresie nabycia lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych ani oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.

Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).