Komentarz miesięczny - maj 2024 r.
- Kluczem do trwałości hossy są raportowane i oczekiwane wyniki finansowe firm, a w tej kwestii nic niepokojącego się nie wydarzyło. Jak na razie ani w USA, ani w Europie czy Japonii nie pojawiły się sygnały zmuszające analityków do weryfikacji dotychczasowych optymistycznych prognoz. Takiego zagrożenia nie da się jednak wykluczyć.
- Epidemia zwolnień, która do niedawna dotykała przede wszystkim branżę technologiczną, w ostatnich miesiącach zaczęła przenosić się na inne branże. Mniej zamożni Amerykanie deklarują w ankietach coraz większą obawę o utratę pracy w ciągu roku i jednocześnie coraz mniejszą szansę na szybkie uzyskanie nowego zatrudnienia. Mniejsze firmy w USA częściej raportują dziś rosnące problemy z popytem niż z dostępnością pracowników. Skłonność przedsiębiorstw do zwiększania zatrudnienia oraz płac wyraźnie osłabła. W całej amerykańskiej gospodarce liczba bezrobotnych rośnie coraz szybciej, a dynamika zatrudnienia spada, szczególnie w przypadku miejsc pracy o pełnym wymiarze godzinowym.
- Choć seria słabszych danych gospodarczych tylko nieznacznie zmieniła nastawienie inwestorów co do szybkości i skali obniżek stóp procentowych w wykonaniu Fed, to jednak znacząco wsparła wystrzał giełdowych indeksów ku nowym rekordom. Najwyraźniej inwestorzy zaczęli działać w trybie „im gorzej (w gospodarce), tym lepiej (na rynkach)”, bo już nie trzeba obawiać się restrykcyjnego banku centralnego. Nie da się jednak zbyt długo funkcjonować w takim trybie. To „gorzej” może się w końcu przełożyć na trajektorię oczekiwanych zysków, a to ona jest kluczem do giełdowych trendów.
Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji
Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.
Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.
Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).