Komentarz miesięczny - maj 2025 r.

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Komentarz miesięczny - maj 2025 r.

Po ostatnim miesiącu nikt nie powinien mieć wątpliwości co do profetycznych zdolności Donalda Trumpa. Jego rekomendacja z 9 kwietnia - This is a great time to buy – okazała się trafna. Wall Street zaliczyła ostatnio jeden z najsilniejszych wzrostów indeksów giełdowych w historii. I choć było wielu niedowiarków, to jeden parkiet na świecie wiódł prym w wypełnianiu jego „proroctwa” – warszawska GPW
  • Polska giełda zaskakiwała siłą już przed tzw. Dniem Wyzwolenia, a indeks WIG20 do 2 kwietnia był liderem światowych rankingów tegorocznych stóp zwrotu. Miesiąc później polskie indeksy akcji wciąż są na topie, a liczona w dolarze stopa zwrotu z indeksu WIG przekroczyła już 40%. Ostatni raz podobny pokaz siły naszego rynku (tak jak i szeroko pojętego regionu - giełdy węgierska, czeska, austriacka, czy grecka również świetnie sobie radzą) miał miejsce w pierwszym roku, pierwszej kadencji prezydenta Donalda Trumpa. Z naszej perspektywy okres Trump 2.0 jest niemal kalką ery Trump 1.0.
  • Ostatni miesiąc wzrostów na światowych giełdach zasilany był stopniowym łagodzeniem stanowiska przez Donalda Trumpa niemal we wszystkich kwestiach, które wzbudzały niepokój inwestorów, konsumentów i przedsiębiorców od dnia zaprzysiężenia do 8 kwietnia. Można tu wspomnieć o zakończeniu fali zwolnień w administracji rządowej, czy wygaszeniu wpływu Elona Muska na Departament Wydajności Państwa. Najważniejsze było oczywiście odroczenie wprowadzenia taryf ogłoszonych w Dniu Wyzwolenia, zwolnienie sporej części chińskiego importu (m.in. elektroniki) z ceł odwetowych, jak i dość szybkie doprowadzenie do czasowego rozejmu w wojnie handlowej między USA, a Chinami.
  • Pomijając zwroty w argumentacji i decyzjach Donalda Trumpa, istotnym wsparciem dla rynków akcji, szczególnie Wall Street, były publikowane przez spółki wyniki za pierwszy kwartał 2025 r. Wyraźny wzrost zysków firm z indeksu S&P500 w pierwszych trzech miesiącach roku (około 13% r/r), przy dość stonowanych (biorąc pod uwagę okoliczności) obniżkach szacowanych wyników za drugi kwartał (spadek rzędu 3-4% w ciągu 6 tygodni) pozwolił na utrzymanie prognozy wzrostu zysków o około 8-9% w całym 2025 roku. Trudno usprawiedliwić długotrwałe rynkowe spadki i zmianę trendu na Wall Street prognozując jednocześnie znaczącą poprawę wyników notowanych tam spółek.
  • Biorąc za dobrą monetę łatwość, z jaką polska giełda pokonała historyczny rekord głównego indeksu, zakończenie marcowo-kwietniowej korekty na Wall Street w formie znanej z 2018 lub 2020 roku (względnie szybkie odreagowanie bez testowania dna korekty) wydaje się być całkiem prawdopodobnym scenariuszem. Może się okazać, że powszechne dziś niedoważanie amerykańskich akcji, szczególnie z sektora technologicznego, zostanie przez rynek ukarane tak samo, jak ich powszechne przeważenie w grudniu 2024 roku. Rynek pracy, jako najbardziej newralgiczny barometr koniunktury gospodarczej, pozostaje we względnej równowadze i nie wysyła jednoznacznych sygnałów alarmowych. Dlatego recesja pozostaje jedynie teoretycznym zagrożeniem, a Jerome Powell może pozwolić sobie na czekanie z kolejnymi obniżkami stóp. W takich warunkach główne indeksy akcji na Wall Street mogą jednak skusić się na przeprowadzanie ataku na lutowe szczyty podążając za polskim przewodem.

 

 

   Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji

 

 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ KOMENTARZA

  Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.

Opracowany został przez Investors TFI S.A. w związku z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Materiał oraz zawarte w nim prognozy stanowią wyłącznie wyraz poglądów jego autora i oparte zostały na stanie wiedzy aktualnym na dzień jego sporządzenia. Przy sporządzeniu materiału i zawartych w nim prognoz oparto się na informacjach pozyskanych z powszechnie dostępnych i uznanych za wiarygodne źródeł, dokładając należytej staranności, aby informacje zamieszczone w niniejszym materiale były rzetelne, niemniej jednak nie można zagwarantować ich poprawności, kompletności i aktualności. Investors TFI S.A. zastrzega sobie możliwość zmiany przedstawionych opinii, w tym w przypadku zmiany sytuacji rynkowej, bez konieczności powiadamiania o niej adresatów niniejszego materiału. Investors TFI S.A. nie gwarantuje ziszczenia się scenariuszy lub prognoz zamieszczonych w niniejszym materiale, w szczególności przedstawione informacje (historyczne i prognozowane) nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Materiał niniejszy nie stanowi oferty publicznej ani publicznego oferowania w zakresie nabycia lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych ani oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.

Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).