Komentarz miesięczny - wrzesień 2024 r.
- Tegoroczne wakacje na światowych rynkach finansowych miały zdecydowanie mało wakacyjny przebieg. Optymistyczny początek lipca (nowe rekordy indeksów akcji) miesiąc później przerodził się w krach, który wprowadził inwestorów w tryb paniki. Rozbudzenie obaw recesyjnych wpłynęło na gwałtowną zmianę oczekiwań, co do obniżek stóp procentowych w USA. Zanim jednak inwestorzy na serio zaczęli przejmować się bessą indeksy akcji zdołały w imponujący sposób odrobić większość strat. Początek września sugeruje, że również po sezonie urlopowym nudno nie będzie.
- Wzrost rynkowej zmienności z przełomu lipca i sierpnia był porównywalny jedynie z chaosem, jaki zapanował na rynkach w marcu 2020 roku w obliczu pandemii. W takich warunkach trudno się dziwić, że w ciągu zaledwie tygodnia odsetek rynkowych optymistów w ankiecie przeprowadzanej wśród inwestorów instytucjonalnych spadł o kilkanaście punktów procentowych, najwięcej w historii tych statystyk. Paniczne nastroje wyparowały jednak równie szybko jak się pojawiły. Odreagowanie na giełdach było bardzo silne i dynamiczne. Towarzyszył mu wzrost wolumenu transakcji oraz poprawa w szerokości rynku, co można traktować jako dobry prognostyk na przyszłość.
- Ponownie pojawiły się rozczarowujące dane z amerykańskiego przemysłu, wskazującego na kontynuację trwającej już niemal dwa lata stagnacji w tej sferze gospodarki. To jednak słabszy odczyt dotyczący przyrostu zatrudnienia oraz wyraźny wzrost stopy bezrobocia były głównymi powodami zmiany rynkowych przekonań co do możliwego przekształcenia się miękkiego lądowania gospodarki w twarde przyziemienie.
- Problem w tym, że reguła Sahm (moim zdaniem) nie jest typowym wskaźnikiem wyprzedzającym w przeciwieństwie do na przykład zmian w nachyleniu krzywej rentowności. Reguła ta wskazuje nie na nadchodzącą recesję, ale na to, że ona już tu jest. Jak jednak miała się rozpocząć prawdziwa recesja w USA w połowie tego roku, skoro w drugim kwartale amerykański PKB wciąż rósł rok do roku o około 3%?
- W każdej dotychczasowej recesji silny wzrost bezrobocia był wynikiem słabości korporacyjnych fundamentów. Jednym z przejawów takiego pogorszenia był prognozowany spadek marż i nominalnych zysków w kolejnych kwartałach. Zarówno w 2001, jak i w 2008 roku ten proces (spadek oczekiwanych zysków w następnych 12 miesiącach) był już dość zawansowany, gdy reguła Sahm została naruszona, a recesja stała się faktem. Dziś nie ma takiego sygnału. Oczekiwania co do przychodów, zysków i marż, na lata 2024-26 dla spółek nie tylko z indeksu S&P500 pozostają rekordowo wysokie. Jeśli zacznie się to zmieniać, będziemy musieli obwieścić: Houston, mamy problem! Póki co jednak to, czego doświadczamy, to jedynie turbulencje i należy mocniej zapiąć pasy..
Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji
Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.
Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.
Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).