Weryfikacja celów inwestycyjnych na 2025 r.

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Weryfikacja celów inwestycyjnych na 2025 r.

W 2025 roku amerykańskie akcje miały kontynuować dobrą passę, wciąż przewodząc globalnej hossie. Pierwsza połowa roku pokazała jednak, że to raczej inne rynki – zarówno rozwinięte (Europa), jak i wschodzące (Polska, Chiny) – wiodły prym w podtrzymaniu trendu wzrostowego na świecie.
  • Rynkowe dokonania z pierwszych miesięcy tego roku, choć nieco odmienne od tego, co zakładaliśmy w styczniu, nadal wpisują się w główną tezę stawianą przez nas od początku. Druga połowa lat 90. XX wieku wciąż może służyć jako uproszczony wzorzec dla zachowania rynków i gospodarek w obecnej dekadzie. Globalna hossa na rynkach akcji trwa, a światowa gospodarka nie daje się zepchnąć w recesję, mimo stagnacji w przemyśle, spowolnienia na rynku pracy oraz wojen handlowych. Rewolucja sztucznej inteligencji jest równie realna i długotrwała jak rewolucja internetowa sprzed ponad trzech dekad, a Ameryka, choć nie dominuje już tak absolutnie, pozostaje jej liderem. Główne źródła odporności gospodarki i gwarant hossy giełdowej – rosnące przychody oraz zyski spółek – pozostają (niemal) nienaruszone. 
  • Głównym zagrożeniem dla naszego scenariusza bazowego pozostaje recesja w gospodarce światowej. W minionych czterech latach zagrożenie to wielokrotnie pojawiało się w raportach analityków i zarządzających, jednak jak dotąd nie nadeszła. Ostatnią falę obaw przeżywaliśmy w marcu i kwietniu w związku z działaniami Donalda Trumpa. Złagodzenie polityki Białego Domu co prawda zmniejszyło ryzyko recesji, ale pewne szkody już zostały wyrządzone. 
  • Generalnie kondycja globalnej gospodarki pozostawia wiele do życzenia, a USA w tym roku będą raczej obciążeniem niż wsparciem. Stagnacja w światowym przemyśle trwa już niemal trzy lata, od ponad półtora roku silny w czasach pandemii rynek pracy wykazuje oznaki słabości, a wojny handlowe i wzrost stawek celnych zaburzają wymianę handlową i negatywnie wpływają na działalność spółek. To jednak wciąż nie są symptomy definiujące pełnoprawną recesję.
  • Po pierwszej połowie 2025 roku podtrzymujemy pozytywne nastawienie do rynków akcji. Turbulencje, jakich doświadczyliśmy w ostatnich miesiącach, są immanentną częścią tej hossy i kosztem, który wciąż będziemy musieli ponosić. Choć dostrzegamy powody, dla których inne rynki wyszły z cienia Wall Street, to uważamy, że gospodarczy i rynkowy prymat Ameryki (także w dziedzinie AI) nie został jeszcze całkowicie zakwestionowany. Wyścig o dobre miejsca w tegorocznym rankingu stóp zwrotu wciąż trwa, a wynik nie jest jeszcze przesądzony.

 

   

    Jarosław Niedzielewski, Dyrektor Departamentu Inwestycji

 

 

Pobierz pełną wersję komentarza

  Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter reklamowy.

Opracowany został przez Investors TFI S.A. w związku z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Materiał oraz zawarte w nim prognozy stanowią wyłącznie wyraz poglądów jego autora i oparte zostały na stanie wiedzy aktualnym na dzień jego sporządzenia. Przy sporządzeniu materiału i zawartych w nim prognoz oparto się na informacjach pozyskanych z powszechnie dostępnych i uznanych za wiarygodne źródeł, dokładając należytej staranności, aby informacje zamieszczone w niniejszym materiale były rzetelne, niemniej jednak nie można zagwarantować ich poprawności, kompletności i aktualności. Investors TFI S.A. zastrzega sobie możliwość zmiany przedstawionych opinii, w tym w przypadku zmiany sytuacji rynkowej, bez konieczności powiadamiania o niej adresatów niniejszego materiału. Investors TFI S.A. nie gwarantuje ziszczenia się scenariuszy lub prognoz zamieszczonych w niniejszym materiale, w szczególności przedstawione informacje (historyczne i prognozowane) nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Materiał niniejszy nie stanowi oferty publicznej ani publicznego oferowania w zakresie nabycia lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych ani oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Wnioski wyciągnięte na podstawie przedstawionych komentarzy i prognoz nie powinny stanowić samodzielnej podstawy jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne, co do inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektem Informacyjnym/Prospektem Emisyjnym funduszu, zawierającym szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. W/w Prospekty Informacyjne/Prospekty Emisyjne dostępne są w punktach dystrybucji funduszy, w siedzibie Investors TFI S.A. oraz na stronie www.investors.pl/.

Dotychczasowe wyniki funduszy inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Investors TFI S.A. ani zarządzane przez nie fundusze nie gwarantują osiągnięcia założonych celów inwestycyjnych funduszy. Przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych funduszy pobierana jest opłata manipulacyjna na zasadach i w wysokości określonej w Prospekcie Informacyjnym/Prospekcie Emisyjnym funduszu. Prezentowane stopy zwrotu z inwestycji nie uwzględniają opłat manipulacyjnych pobieranych przy nabyciu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych lub konwersji jednostek uczestnictwa. Wartość certyfikatów/jednostek uczestnictwa może cechować się dużą zmiennością, w związku z czym uczestnik funduszu powinien liczyć się z możliwością utraty części wpłaconego kapitału. Zyski osiągnięte z inwestycji w jednostki uczestnictwa/certyfikaty inwestycyjne funduszy obciążone są podatkiem od dochodów kapitałowych, na podstawie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2012361 z późn. zm.).