Systematyczne oszczędzanie

Informacja reklamowa

Zamieszczone poniżej informacje mają charakter marketingowy i nie są wystarczające do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Przed jej podjęciem zapoznaj się z Prospektami informacyjnymi Investor Parasol SFIO, Investor Parasol FIO, Investor PPK SFIO oraz Dokumentami zawierającymi kluczowe informacje.

Menu główne

Systematyczne oszczędzanie


Jednym z istotniejszych nawyków (i strategii) zarówno z perspektywy długoterminowych zwrotów jak i komfortu psychicznego jest nawyk systematycznego inwestowania nawet małych kwot.

Inwestując systematycznie minimalizujemy ryzyko „wejścia na górce”, a spadki na rynkach tworzą okazję do tańszego zakupu. Taka strategia ogranicza ryzyko inwestycji, a swoje atuty najbardziej uwidacznia podczas podwyższonej zmienności, kiedy emocjonalnych impulsów nie brakuje. Jest to szczególnie ważne dla komfortu psychicznego związanego z inwestowaniem. Większość inwestorów chce minimalizować ryzyko, równocześnie maksymalizując zyski. O ile jest to zazwyczaj niemożliwe, to strategia systematycznego inwestowania (szczególnie w aktywa o większej zmienności i długoterminowym potencjale – np.: akcje) może wymiernie zmniejszyć ryzyko, przy utrzymaniu sporego potencjału wzrostowego.

Wspomnieliśmy, że strategia ta uwypukla swoje zalety podczas okresów o podwyższonej zmienności rynkowej. Dlaczego? Aby zobrazować ten schemat posłużymy się trzema hipotetycznymi przykładami, które choć upraszczając, dobrze przedstawiają najważniejsze zalety systematycznych wpłat. 

Przykład 1: Rynek zmienny

W tym wypadku, po początkowych spadkach rynek dość szybko się odbija, jednak dzięki systematycznym wpłatom, osiągamy większy zysk, a wartość naszej inwestycji „odbija się” szybciej.


Dzieje się tak, ponieważ przy systematycznym oszczędzaniu, inwestujemy również po i w trakcie spadków, przez co względem jednorazowej wpłaty, kupiliśmy po niższej cenie.

Przykład 2: Rynek zmienny z dłuższym spadkiem

W tej sytuacji różnica pomiędzy strategią systematycznych wpłat, a jednorazową wpłatą jest jeszcze większa. Spowodowane jest to pozostawaniem rynku przez relatywnie długi czas na niskich poziomach, co dla systematycznego inwestora tworzy świetną okazję do zakupu przecenionych aktywów.

Innymi słowy, systematyczny inwestor jeszcze większą część kapitału niż w przykładzie pierwszym ulokował po spadkach (kupił po niskich cenach), przez co różnica wyraźnie się zwiększa.

Przykład 3: Rynek rosnący

W przypadku rosnącego rynku, przy wpłatach regularnych zgromadzimy mniej, ponieważ kupujemy po coraz wyższych cenach.

Niezależnie jednak od sposobu inwestycji, na tym rynku osiągnęliśmy zysk.